Holloween v trojské botanické zahradě patří každoročně k oblíbeným akcím. Není divu, vždyť se ho užijí jak děti, tak dospělí. Třeba při dlabání dýní, kde se fantazii meze rozhodně nekladou. Nejen děti můžou do oranžových krasavic vyřezat nejrůznější veselé i strašidelné obličeje. Kdo nebude mít dýni vlastní, nemusí si zoufat, může si ji totiž koupit přímo v botanické zahradě. K dispozici jich budou mít určitě dost, ještě před pár dny totiž byly stovky těchto plodů různých tvarů, druhů a velikostí vystaveny po celé Ornamentální zahradě.

Jak na na dýňovou lucernu?

Pokud se chystáte dýňovou lucernu, která je symbolem svátku Halloween, vyrobit s předstihem, určitě k tomu použijte plod s měkčí slupkou. Lépe se totiž vyřezává. Vnitřek svítilny pak potřete vazelínou, aby se stěny od svíčky příliš nevysušovaly.

Kořeny v prastaré tradici Keltů

A kde se vlastně Halloween vzal? Většina lidí si myslí, že z Ameriky. Jde však o svátek anglosaský, který má své kořeny v prastaré tradici Keltů.

Slaví se 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých. Odtud také pochází název, který vznikl zkrácením anglického „All Hallows’ Evening“ – Předvečer Všech svatých. Původní pohanský svátek Keltové vnímali jako den, kdy končí léto a přichází zima, den mezi světem živých a mrtvých.

Svátek provází i koledy

Kromě vydlabané dýně se svíčkou uvnitř patří k tradičním znakům Halloweenu čarodějnice, duchové, košťata, oheň, kostlivci a jiné příšery. Tento svátek rovněž provází koledy, kdy děti oblečené do kostýmů chodí po příbuzných koledovat o sladkosti. Do oken, či před vchod domu se dávají dýňové lucerny, které mají domácnost chránit před duchy.

I když se Halloween zabydlel už i u nás, mnohem větší tradici má v anglicky mluvících zemích, především v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, či na Novém Zélandu.

Soutěže, oheň, špekáčky, průvod

Pokud patříte mezi ty, kteří si Halloween nenechají se svými dětmi ujít, pak je pozvánka do trojské botanické zahrady pro vás jak šitá na míru. Vaše ratolesti zabaví různé soutěže a jiné drobné úkoly, starší děti a dospěláky pak zaměstná vyřezávaní dýní.

Můžete ale i jen tak posedět u ohně, nebo si na něm opéct špekáčky. Budou se prodávat v místním občerstvení. V 18 hodin pak vyráží tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi.