Narazíte-li někde na sekvojovce, vzbudí ve vás obrovský respekt. Jak by ne, tento majestátně vypadající jehličnatý strom ostatní dřeviny trumfne nejen svou výškou (patří mezi nejvyšší stromy světa), která se může vyšplhat až na 90 metrů, ale i svou mohutností – průměrný sekvojovec váží až 5 000 tun, přičemž kořenová soustava tohoto stromu zabírá mnohem větší plochu, než fotbalové hřiště.

Odkud se sekvoje berou?

Jejich domovem je Kalifornie a tyto obří stromy se tu dožívají 1500 – 3000 let. Uvádí se, že jeden z nejstarších sekvojovců dokonce překonal hranici 5000 let!

Nejstatnější exempláře rostou v kalifornském Sequoia National Parku, kde má své místo i pravděpodobně nejznámější sekvojovec na světě - sekvojovec mamutí nazývaný General Sherman. Jeho výška je zhruba 84 metrů, pyšní se i mohutným kmenem o obvodu 31 metrů. Své jméno dostal po generálu Williamu T. Shermanovi, významné osobnosti z Americké občanské války.

Neméně slavný je i sekvojovec General Grant (nese jméno podle generála z Americké občanské války Ulyssese S. Granta, který byl později zvolen i prezidentem Spojených států). Je jen o dva metry nižší než jeho kolega General Sherman, obvod kmene má ale o dva metry větší. A narazit na něj můžete v Kings Canynon National Park.

Sekvojovce u nás a na Slovensku 

Jak se tito obři dostali do Evropy? První semena putovala v roce 1852 do Skotska, o rok později do Anglie. U nás a na Slovensku probíhala introdukce ještě později. Úspěšnější však byla u našich sousedů, kde je sekvojovců mnohem víc, než v naší republice.

Na Slovensku jich roste nejvíce v Banské Štiavnici, v Topolčiankách a velmi krásný, statný exemplář je i v arboretu v Mlyňanech. Nejstarším místním sekvojovcům je zhruba 100 – 150 let a měří cca 30 metrů. Tahle jejich výška však může být ve slovenských podmínkách trochu problém. Když jsou totiž stromy vyšší než jejich sousedé, můžou se při bouřce stát obětí blesku.

Přijďte si poslechnout další zajímavosti, které má kurátor Tomáš Vencálek připraveny na svou přednášku 28. února.