Je zde několik desítek trsů téměř třicet let starých bambusů. A přestože se venkovní teploty v posledních dnech pohybují dost pod nulou, jim to nevadí. Patří totiž do skupiny mrazuvzdorných. Naopak v zimě, když zahradu zahalí sněhová pokrývka, vynikne barevnost jejich stébel.

Vyrostou až o 40 cm za den, kvetou jednou za 50 let

Bambus tvoří asi 60 rodů se 700 druhy. A jde o rostliny, které fascinují hned z několika důvodů. Dovedete si třeba představit, že vám v přírodě vyroste něco přímo před očima? Tak zpozorněte. Některé druhy bambusů můžou v dobrých podmínkách za den vyrůst až o čtyřicet centimetrů!

Fascinující také je, když bambus vykvete. Stává se to totiž nepravidelně a v intervalu zhruba padesáti let a více. Někdy vykvétají celé porosty nebo všechny rostliny jednoho druhu najednou. Po odkvětu pak ale stébla většiny velkých druhů odumírají.

Jde o travinu, která dřevnatí

Pro ty, kteří si nejsou jisti, jestli je bambus dřevo či tráva, máme také odpověď. „Bambus je vlastně travina, která však dřevnatí,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma v trojské botanické zahradě s tím, že dřevo z bambusu má díky specifické stavbě dřevnatějících stébel a díky své pevnosti obrovské využití.

Vyrobit z něj lze takřka cokoli

V tropických oblastech je bambus nejrozšířenějším stavebním materiálem. Z listů se dřív vyráběl papír, dnes se z nich zhotovují například rohože a klobouky, slouží i jako krmivo pro dobytek. Ze stébel se vyrábějí třeba nejrůznější zbraně – sečné, šípy, nebo foukačky.

Mladé a měkké bambusové výhonky pak mají své pevné místo v čínské a japonské kuchyni. Takzvaný tabašir – bělavá, nasládlá hmota, kterou vyměšují kolénka starších stébel – se v tropech užívá takřka jako zázračný lék proti nejrozmanitějším nemocem.