Za poslední tři roky to bude už třetí nový epifytní kmen, který trojská zahrada do Fata Morgany instaluje. „Ve skleníku se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

A tak se v září roku 2016 ve Fatě Morganě - v blízkosti vodopádu, objevil nový umělý strom, který je, na rozdíl od těch starších, pojat i výtvarně. Ne jinak tomu je i u následujícího kousku, jenž prostřední část skleníku obohatil hned o rok později.

Poněkud netypický epifytní kmen

Teď se trojská zahrada rozhodla kolekci epifytních kmenů znovu rozšířit. A nový exemplář má být poněkud netypický. „V prostoru vyústění štoly vznikne podle návrhu výtvarníků MgA Kryštofa Krejči a MgA Romana Hudziece strom typu škrtič připomínající druh fíkusu, jenž se v přírodě obepíná okolo jiného stromu, čímž ho zadusí,“ přiblížil Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení.

Návštěvníci se při výstupu z podzemního tunelu, který spojuje první a druhou část skleníku, ocitnou v místě původního rozpadlého stromu, obklopeni kruhovou změtí kořenů stromu škrtiče. Epifytní kmen bude navíc osázen kombinací kapradin, orchidejí, tropických epifytních rododendronů a dalších menších keřů.

Nový bude i můstek přes jezírko

To ale není jediná změna, kterou skleník Fata Morgana právě prochází. Rekonstruuje se i mostek přes jezírko v expozici nížinného deštného lesa. Autory návrhu jsou opět Kryštof Krejča a Roman Hudziec, kteří pro zábradlí zvolili odbělené akátové dřevo a konopný provaz. Pro nášlapnou část mostku pak vybrali dřevo Accoya, které se vyznačuje velkou odolností proti vlhkosti a plísním.

Dojde také k vyřešení odvodnění stávající cesty, jež bývala často vlhká a kluzká. Původní povrch nahradí ručně tvarovaný beton imitující hliněnou stezku v pralese. Otisky listů v povrchu budou nejen estetické, ale zároveň i funkční, protiskluzové, což povede k vyššímu pohodlí i bezpečnosti procházejících návštěvníků.

„I po otevření skleníku pro veřejnost - v úterý 21. srpna - budou pokračovat dokončovací práce. Pohyb návštěvníků skleníkem bude tudíž regulován,“ upzoroňuje Bohumil Černý s tím, že předpokládaný termín úplného ukončení této stavby je 11. října 2018.