Tak například loni si výstavu těchto exotických krásek nenechalo ujít přes 18 000 návštěvníků. Pohled na orchideje totiž lahodí nejen oku, nasát můžete i nádherné vůně květin, které jsou součástí těch nejluxusnějších parfémů. Věděli jste například, že orchideje tvoří jednu ze složek vůní značek Chanel, Dior, či Guerlain?

Amerikou křížem krážem

Na výstavě uvidíte více než tisíc rostlin - jak přírodních druhů z celého světa, tak komerčních kultivaru, vzácné i zajímavé exempláře, kterých botanická zahrada pěstuje zhruba dva tisíce. Návštěvou expozice tentokrát objevíte oba americké kontinenty, jež prostupují celým prostorem skleníku Fata Morgana, odhalíte tajemství neobvyklých druhů z nitra deštných pralesů i z vrcholků stolových hor.

„Letošní ročník výstavy orchidejí nese téma Amerikou křížem krážem. Zahajujeme tak americký rok v naší zahradě. Skleník je tropický, Latinská Amerika a americké tropy jsou vůbec nejbohatší oblastí na orchideje na světě. Spojení latinskoamerického temperamentu, barev a karnevalu se proto v souvislosti s orchidejemi přímo nabízí,“ uvedla kurátorka výstavy Romana Rybková.

Přes 26 000 druhů

Ano. USA má nejbohatší orchidejovou květenu světa. V Jižní a Střední Americe se vyskytuje více než 8 500 druhů. Mimochodem, orchideje jsou největší čeledí v rostlinné říši, která podle posledních odhadů čítá přes 26 000 druhů.

Na výstavě, jejímiž letošními kmotrami jsou Tereza Kostková, Jana Plodková, Olga Šípková a Kristýna Leichtová, máte možnost dozvědět se od odborníků i mnoho užitečných rad. Tak například jak orchideje správně pěstovat, jak se jim věnovat, přesazovat, šlechtit...

Nejdelší a nejdrobnější

Dozvíte se i spoustu zajímavostí. Třeba, že americké orchideje rodu Sobralia jsou výjimečné svou výškou. Podle kurátorky výstavy Romany Rybkové byl nejdelší změřený stonek druhu Sobralia altissima dlouhý 13,4 metru. „Běžná výška je kolem pěti metrů,“ dodává.

Opačným extrémem jsou pak orchideje s opravdu drobnými květy. „Některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis a další mají květy o velikosti sotva 2 mm,“ upozorňuje Romana Rybková.

Orchideje také na prodej

Součástí výstavy jsou také fotogalerie známých i neznámých druhů orchidejí z Ameriky, během víkendů pak trojská botanická zahrada připravila bohatou nabídku doprovodných programů.

A kdo si bude chtít nějakou orchidej pořídit domů, má možnost. Ve specializované prodejně v zásobním skleníku, kde je však nutné se prokázat vstupenkou ze skleníku Fata Morgana. K dispozici budete mít na výběr ze stovky druhů a kultivarů mnoha různých orchidejí, z nichž větší část se v běžné obchodní síti neprodává.