Do unikátního projektu Kořeny osobností se zapojila už celá řada osobností. Ze sportovců tu svou stopu v podobě vzácných rostlinných exemplářů z nejrůznějších koutů světa zanechali například Věra Čáslavská, Emil a Dana Zátopkovi, Martin Doktor, Štěpánka Hilgertová, Pavel Nedvěd, Petr Čech nebo Jan Železný.

Teď se k nim přidali i handicapovaní borci: Jiří Ježek, Kateřina Šromová a Tereza Kmochová. „Čeští paralympionici a deaflympionici jsou vzorem lidské houževnatosti, odhodlanosti a vytrvalosti. Zaslouží obrovský obdiv pro svou vnitřní sílu a schopnost zdolávat i ty nejtěžší překážky. Už jen z toho důvodu si zaslouží čestné místo v našem projektu Kořeny osobností,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jiří Ježek

87. osobností v projektu se stal Jiří Ježek, kterému lékaři v jedenácti letech po autonehodě amputovali pravou nohu těsně pod kolenem. To ho však od sportu neodradilo a dnes se pyšní titulem nejúspěšnější cyklista paralympijské historie. Na svém kontě má totiž šest zlatých medailí z olympiády handicapovaných sportovců a je dokonce i šestinásobný mistr světa.

Jiří Ježek se rovněž věnuje dobročinným projektům a motivačním přednáškám. „Já jsem měl ve svém životě štěstí na lidi okolo. A tím, co jsme dokázali, můžu dneska někomu jinému dát důležitý impuls či motivaci v době, kdy se něčím trápí, nebo neprožívá úplně nejšťastnější období,“ říká fenomenální sportovec, jenž také napsal autobiografickou knihu nazvanou Frajer.

Kateřina Teplá

Do projektu se spolu s Jiřím Ježkem nedávno zapojila i Kateřina Teplá – Šromová, která se narodila s vrozenou zrakovou vadou – slabozrakostí. I tak začala lyžovat a v letech 1987 až 2004 se pravidelně účastnila závodů pro zrakově postižené v kategorii slabozrací ve všech sjezdových disciplínách.

Za svou sportovní kariéru si vyjezdila celkem pět zlatých a čtyři stříbrné medaile ze zimních paralympiád v Salt Lake City, Naganu a Alberville. Dále získala tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile na Mistrovství světa v Anzere a Lechu a deset zlatých medailí na Mistrovství Evropy v letech 1999, 1997 a 1991. 

Tereza Kmochová

Poslední, kdo 5. října v Botanické zahradě hlavního města Prahy zasadil svou dřevinu, je neslyšící lyžařka Tereza Kmochová, která je považována za jednu z nejlepších deaflympioniček – lyžařek na světě a za nejlepší českou deaflympioničku v historii.

Se stoprocentní ztrátou sluchu se už narodila. To ale rodičům nebránilo v tom, aby ji ve dvou a půl letech poprvé postavili na lyže. V pěti pak jela svůj první závod…

Ve svých osmadvaceti letech je její seznam úspěchů hodně dlouhý. Mimo jiné při dvou účastech na deaflympiádě získala deset medailí, z toho sedm zlatých. V roce 2015 v ruském Chanty-Mansijsku přepsala historii, když ovládla všech pět disciplín alpského lyžování – obří slalom, super kombinaci, slalom, sjezd a Super G. Předloni si dokonce vysloužila ocenění pro nejlepší neslyšící sportovkyni světa.

Přijďte se s novými třemi sportovci do Botanické zahrady hlavního města Prahy seznámit. Jejich velké příběhy najdete u dřeviny, kterou vysadili. Najdete je podle podrobné mapky projektu Kořeny osobností, která obsahuje kompletní seznam rostlin i osobností a je k dispozici ve všech pokladnách zahrady.