Podobných výstavních kousků můžete v tropickém skleníku Fata Morgana najít okolo deseti. Ovšem od živých stromů jsou takřka k nerozeznání. Přitom epifytní kmeny jsou pouhými maketami odumřelých pralesních velikánů.

„Hlavním materiálem těchto kmenů je stříkaný beton, jehož vnitřní konstrukcí je armatura z ocelových sítí. Povrchové struktury kůry  jsou taktéž tvarovány do vlhkého betonu s patřičnou barevnou pigmentací,“ vysvětluje Ing. Eduard Chvosta, náměstek pro rozvoj a koncepci Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Umělecké provedení

Naposledy trojská botanická zahrada představila veřejnosti nový epifytní kmen před rokem a půl, tedy v září roku 2016. Tehdy se mluvilo o tom, že kmen je, na rozdíl od těch ostatních, pojat i výtvarně. A ne jinak je tomu i u posledního „kousku“, který je umístěn nedaleko jezírka.

I tento kmen je pojat umělecky pro maximální podobnost s předlohou z přírody. Účelem je návštěvníkovi přiblížit co největší iluzi tropického deštného lesa,“ říká Eduard Chvosta s tím, že předlohou pro zhotovení díla byly fotografie stromů tropického deštného lesa pořízené na expedicích botanické zahrady.

Zvláštní péče

Na novém epifytním kmenu své místo najdou rostliny epifytní. To znamená takové, které ke svému životu nepotřebují půdu. „Tedy orchideje, kapradiny, bromélie a další,“ vypočítává Ing. Chvosta.

A potřebují tyto rostliny nějakou zvláštní péči? Podle Eduarda Chvosty rozhodně ano. Díky tomu, že epifytní rostliny rostou bez substrátu ve větvích a jejich kořeny jsou tedy obnaženy, vyžadují častější závlahu aby nepřeschly, přísun živin je taktéž menší, proto je nutné přihnojování. A i samotné upevnění rostlin vyžaduje zručnost a horolezecké zkušenosti,“ upřesňuje.

Epifytní kmeny pouze ve skleníku

Ve skleníku Fata Morgana je epifytních kmenů okolo deseti. Jeden se nachází v sukulentní části před vchodem do štoly, další pak v tropickém deštném lese, kde je jich z celého skleníku nejvíce. Nejmohutnější epifytní kmen je u terasy, dva menší pak v chlazené části skleníků.

„Ve venkovních expozicích epifytní kmeny nemáme, jelikož v mírném klimatickém pásmu je díky podmínkám podnebí možnost růstu jiných rostlin na stromech silně omezena. Epifytismus je typický především pro tropické a subtropické pásmo,“ uzavírá Ing. Chvosta.