„Pro oslavu 50. výročí založení naší botanické zahrady byly speciálně již při sklizni kupážovány hrozny Sauvignonu, Muškátu moravského a Ryzlinku rýnského a následně vyrobeno cuvée Natalis – latinsky narozeniny,“ uvedla Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Tohle speciální víno je jak dělané pro milovníky ovocných příchutí. Jak totiž prozradila Vladimíra Egertová, Natalis má bohatou vůni po vyzrálých pomerančích, mandarinkách a limetách, navíc s podtóny angreštu, pupenů černého rybízu a mandlí. „Je to takové sladké příjemné letní víno. Má totiž jen 10 procent alkoholu,“ dodala.

Příroda si s hrozny pohrála

I další vinné přírůstky, které trojská botanická zahrada nedávno představila, jsou výjimečné. A to navzdory tomu, že bylo loni na révu až příliš velké sucho.

S nedostatkem atmosférických srážek bylo spojené částečné sesychání hroznů a v některých případech i ohrožení keřů samotných. Příroda je mocná a vloni si s hrozny opravdu pohrála,“ zhodnotila loňskou úrodu Vladimíra Egertová s tím, že hrozny však dokázaly dozrát do vysokých cukernatostí, tudíž jejich výsledná kvalita byla výborná.

Loňský rok přál především vínům červeným

A jaká jsou tedy vína ročníku 2018? Ta bílá ocení především milovníci plných, hutných vín se zbytkovým cukrem a s vyšším obsahem alkoholu. Podle Vladimíry Egertové však loňský rok přál především vínům červeným.

Třeba takové Rulandské modré 2018 bude hotová lahůdka. Už po dokvašení prý vykazovalo parametry opravdu špičkového vína, které bude ještě po dobu dvou let zrát v kombinaci nových a starých dubových sudů, poté alespoň rok ležet v láhvi. Návštěvníci se ho tak ve Vinotéce sv. Kláry dočkají až v roce 2021.