Zrak, hmat, čich, sluch a chuť. To jsou základní smysly, z nichž se skládá naše smyslová soustava. A právě všechny můžete zapojit na výstavě v trojské botanické zahradě.

Co uvidíte?

Expozice je zaměřena na vztahy mezi živými organizmy, které v přírodě mezi sebou vytvářejí různorodé vazby. Ve Výstavním sále zahrady můžete poznat, jak vlastně konkrétní typy těchto vztahů mezi rostlinami a dalšími živými organizmy fungují.

„Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, jak rafinovaný může být u rostlin příjem živin, jak mohou lákat své opylovače, nebo že si některé rostliny vydržují i osobní mravenčí armádu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Co si osaháte, očicháte a ochutnáte?

Hmatem pak můžete poznat zajímavé rostliny a modely. Osahat na výstavě můžete exponáty, u nichž lze zapojit i čich a u některých také chuť!

Tak třeba zážitkem může být seznámení se s parazitickou rostlinou s největším květem na světě. Víte, která to je? Exotická raflézie. Tahle rostlina nepotřebuje stonek, ani listy. V přírodě se objevují pouze květy, které můžou být skutečně gigantické. Zatím největší květ raflézie měří v průměru jeden metr a váží okolo deseti kilogramů!

Možná vám bude připomínat masožravou Adélu, nenechte se však zmást. Ve skutečnosti jde o vegetariánku. A víte, jak voní? I to můžete na výstavě poznat. Ovšem nečekejte žádné „fialky“. Raflézie totiž vydává pach zkaženého masa.

Spacák pro netopýra

Součástí výstavy jsou i speciální modely. A tak se návštěvníci kromě největšího květu světa seznámí třeba s pastmi masožravé láčkovky, kterou využívá tropický netopýr jako svůj „spacák“. „Zkrátka symbióza v nejpodivnějších formách, soužití dosud nepoznaných organismů,“ zve na výstavu Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak svět vnímají nevidomí?

Letošní ročník výstavy pro všechny smysly je už třiadvacátý a tentokrát se na ní podílely botanické zahrady z Polska, Maďarska a Švédska.

Výstavu, jejímž patronem je herec Jan Potměšil, si návštěvníci můžou prohlédnout buď samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami.

Zájemci si mohou zapůjčit i klapky na oči, a tak si na chvilku vyzkoušet, jak svět vnímá ten, který zrak využívat nemůže. „Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ říká Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.