Vína z produkce vinice sv. Kláry patří už několik let k těm nejlepším. Dokazují to četná ocenění, která pravidelně získávají. A jaká vína jsou ta nejnovější – ročníku 2017?

Vyšší sklizeň než v předchozím roce

Podle kurátora vinice sv. Kláry Martina Beránka byl loňský rok z pohledu vegetačního cyklu rokem průměrným. „O dobrém roce hovoříme, když v září a říjnu panuje slunečné počasí, což se vloni bohužel nestalo. To ovšem nemusí znamenat jakoukoliv nevýhodu, pokud jde o výsledný produkt. Díky pravidelným dešťům měly bobule více moštu, a bylo tak sklizeno o několik tun hroznů více než v roce předchozím,“ říká Martin Beránek.

Zásadně ruční práce

„V loňském roce se na naší vinici sklidilo celkem 28 240 kilogramů hroznů,“ doplnil Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že vzhledem k prudkému svahu probíhají veškeré práce na vinici sv. Kláry zásadně ručně. Jediná použitá mechanizace jsou sekačky na udržování zatravněného meziřadí.

A právě i díky ruční práci jsou podle Vladimíry Egertové, vedoucí vinice sv. Kláry, hrozny tak kvalitní. Ruční sklizeň přispívá k výběru opravdu zdravé a vyzrálé suroviny, která se dále v moderním sklepě umístěném přímo pod vinicí mění ve skvělé víno.

Ročník 2017 nabízí 7 bílých a 3 růžová vína

Vín ročníku 2017 z vinice sv. Kláry nabízí Botanická zahrada celkem deset. A to jak odrůdová, tak i cuvée. Ve vinotéce sv. Kláry zakoupíte sedm bílých a tři růžová vína.

Na rozdíl od vín z předchozích ročníků mají ta letošní lehčí charakter, jsou svěží a příjemně pitelná. „Prakticky všechna vína prokvasila dosucha. Avšak vzhledem k tomu, jak se v posledních letech mění preference a chutě našich zákazníků, kteří se od sladších aromatických vín postupně propíjejí k sušším ryzlinkům a müllerům, nemám nejmenší pochyby, že tato vína splní jejich očekávání,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Kláry.