Vonná stezka je originální vzdělávací projekt, který zážitkovou formou návštěvníky seznamuje s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi. Zatím v zahradě narazíte na tři zastavení, v budoucnu jich však bude celkem sedm. I tři stanoviště vám však procházku po jednotlivých expozicích příjemně zpestří.

Originální parfém

Za prvním zastavením Vonné stezky se vydejte do tropického skleníku Fata Morgana, kde se seznámíte se zrodem unikátního parfému Fata Morgana No. 1. Stanoviště poznáte podle měděného kotle, jehož autorem je výtvarník Vojtěch Jirásko. Právě v něm olejová směs dlouho zrála, v expozici nížinného lesa přímo před zraky návštěvníků. Zbytek parfému je v nádobě uložen dodnes.

A chcete vědět, z jakých složek se originální vůně skládá? Přivoňte si k nim na doprovodném edukačním panelu. I když receptura zůstává tajemstvím, některé složky váš nos tady potěší. Například citronová tráva a ylnag-ylang – právě jejich vůně parfému dominují, přičichnout tu můžete i k vanilce, zázvoru, pepři, hřebíčku, skořici a jasmínu.

Přivonět, ale nesahat!

Druhé zastavení na vás čeká v severní části venkovní expozice a jmenuje se Rozárium. A jak už sám název napovídá, věnováno je královně květin, růži. Tahle rostlina s krásnými a vonnými květy se v Evropě pěstuje už od dob antických, první růžové zahrady – rozária – vznikaly ve starověkém Římě.

A takové malé rozárium má teď i trojská zahrada. V podobě skulptury ve tvaru stylizovaného růžového keře s poupaty ukrývajícími vonné silice. Až skulpturu uvidíte, ihned vás zláká si k poupatům přivonět. Jen pozor, nedotýkat se! Ostatně na to vás upozorní tabulka umístěná před keřem.

Jaké druhy tady polechtají vaše čichové buňky? Kurátoři vybrali převážně výrazně aromatické druhy, křížence a kultivary růží. Vyzkoušejte, ty vůně vás ohromí!

Magická moc svatojánských bylin

Zatím poslední zastávkou unikátní Vonné stezky jsou svatojánské byliny. Ty najdete v areálu Střed, poblíž expozice Medonosných rostlin a včel.

Věříte v léčivou sílu bylin? Nebo v jejich magickou moc, stejně jako o ní byli přesvědčeni naši předci, kteří určité druhy rostlin vnímali jako ochránce před zlými silami či je měli k zajištění zdraví a dokonce i k milostnému čarování? Tak tady jste na správném místě.

Objevíte tu celkem devět druhů bylin, o nichž se na této zastávce dozvíte i spoustu zajímavostí. Například se dočtete, že takový pelyněk trhaný o svatojánské noci má zvláštní moc – mimo jiné odvrací nehody a přináší štěstí. A co třeba mateřídouška? Podle pověstí vyrostla ze slz sirotka, který oplakával svoji matičku a našim předkům sloužila ke stlaní svatojánské postýlky. Dívky se pak omývaly odvarem z byliny, aby byly voňavé a vzácné.

I o kapradí se leccos přiučíte. Třeba to, že i když kapradiny nikdy nekvetou, naši předci věřili, že za výjimečných okolností kvést můžou. A že květ má zvláštní schopnosti – způsobuje neviditelnost, pomůže porozumět řeči zvířat, pod zemí ukáže skryté poklady…

Přijďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy objevit kouzlo aromatických rostlin!