„Celý letošní rok se v naší botanické zahradě věnujeme rostlinám z amerického kontinentu. Výjimkou samozřejmě není ani tato výstava, na níž se představují nejvýznamnější oblasti Ameriky, mezi kterými nechybí nejsušší oblasti Mexika, Chile, Bolívie či Kuby. Výstavní expozice jsme vytvořili po vzoru přírody a návštěvníkům tak přibližujeme, jaké rostliny dokáží přežít v těchto extrémních podmínkách,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Po stopách lovců kaktusů

Letošní výstava kaktusů a sukulentů provede po stopách lovců kaktusů, objeví také rostliny ztracených údolí Mexika, seznámí s tajemstvím pouště Atakama, návštěvníci uvidí i velikány Sonorské pouště, pro kterou jsou typická saguara, kaktusy druhu Carnegiea gigantea.

„Jedná se o nejvyšší kaktusy světa, které dorůstají až do výšky 24 metrů,“ uvádí spoluautor výstavy Eduard Chvosta.

Česká saguara je vysoká metr a půl

„V extrémním prostředí Sonorské pouště rostou kaktusy Carnegiea gigantea velmi pomalu a zároveň se dožívají úctyhodného stáří až 200 let,“ doplňuje Eduard Chvosta s tím, že v trojské botanické zahradě můžou návštěvníci obdivovat největšího jedince tohoto druhu pěstovaného v České republice.

„Naše rostlina je zatím sice jen metr a půl vysoká, ale její stáří odhadujeme již na zhruba 20 let,“ říká Eduard Chvosta. Na její bílé květy si ale návštěvníci budou muset ještě počkat, saguara totiž začínají kvést až ve věku šedesáti let.

Nové druhy letniček, trvalek a skalniček

Po prohlídce kaktusů a sukulentů se můžete ještě vydat za dalšími americkými rostlinami. Například do expozice Severoamerická prérie, kde rozkvetlý záhon v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček.