Na komentované procházce, kterou vás provedou kurátor vinice Martin Beránek a její vedoucí Vladimíra Egertová, se dozvíte spoustu informací. Mimo jiné i o historii vinice. Sv. Klára, která je v Praze svou rozlohou 3,5 ha jednou z největších, se totiž na svém místě pravděpodobně nacházela už za vlády Václava II.! Nelze však zcela jistě určit, zda se jednalo o dnešní vinici.

To za vlády Karla IV. už ale o její existenci není pochyb. Panovník totiž 16. února 1368 vydal nařízení o zakládání vinic, révou proto byly osázeny všechny vhodné jižní svahy do vzdálenosti až tří kilometrů pražských mil od Prahy. S tímto nařízením Karel IV. současně vydal viniční práva na ochranu a podporu vinic, zároveň byla zřízena funkce takzvaného permistra spadajícího pod staroměstské konšely, který na vinice dohlížel.

Výroba vín obnovena v roce 2003

Od roku 1995 je vinice v péči Botanické zahrady hlavního města Prahy, jež se o její rozvoj intenzivně stará. „V roce 2003 se nám podařilo obnovit výrobu vín a od sklizně 2009 hrozny zpracováváme přímo zde pod vinicí v nově vybudovaném sklepě s moderní technologií,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Součástí vinice je i naučná stezka. Ta prostřednictvím informačních stojanů zájemce seznámí například s téměř všemi pěstovanými moštovými odrůdami révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína u nás.

Na komentované procházce, během níž se podíváte i do sklepa, se leccos dozvíte také o zpracování hroznů a jejich přeměně ve víno, o chorobách a škůdcích, které keře révy ohrožují, či jak se dělí odrůdy na moštové a stolní.

Letošní vinobraní přinese dvě novinky

O víkendu 15. a 16. září si rozhodně nenechte ujít tradiční slavnost sklizně révy vinné – vinobraní, které v Botanické zahradě hlavního města Prahy patří k velmi oblíbeným akcím.

„Každoročně na vinici sv. Kláry ručně sklidíme několik tun hroznů, z nichž vyrábíme kromě jednoodrůdových vín také několik cuvée. Letos jsme připravili dvě novinky, a to kombinaci odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. Ty navíc doplňují dvě perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé. I ta mohou návštěvníci ochutnat letos poprvé,“ uvádí Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. V nabídce místní vinotéky je také víno slámové a tři odrůdové vinné pálenky.

Součástí akce i hudební vystoupení

Nejenže na vinobraní ochutnáte vína, která se rodí v místním sklepě, chybět nebude ani nabídka toho nejlepšího od dalších vinařů z Čech a Moravy. Například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder a mnoha dalších.

I doprovodný program bude zajímavý. Ornamentální zahradou se ponesou tóny jazzu, na vinici vás pak roztančí rokenrol, boogie-woogie nebo blues. Na programu bude také tradiční cimbálovka, staropražské písničky, vystoupení písničkáře Pavla Helana či „Kaliforňana z Prahy“ Geoffa Tysona.

A pokud vás zajímá výroba zdejších vín, pak právě pro vás jsou určeny komentované prohlídky místního vinného sklepa, kde vás průvodce zasvětí do všeho, co se vína týče. Prohlídky budou probíhat po oba dny každou půlhodinu od 12:00 do 17:30 hodin, a to v rámci ceny vstupu na vinobraní.