Botanická zahrada hlavního města Prahy už jednu stezku má – Stezku osobností. Teď ale návštěvníky při procházce zahradou čekají další vzdělávací zastávky, a to v podobě stezky vonné.

„Vonná stezka propojí celou naši zahradu prostřednictvím sedmi stanovišť, na nichž zážitkovou formou návštěvníkům představíme aromatické rostliny a jejich vůně," uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy, s tím, že to je další způsob, jak zážitek z návštěvy zahrady zintenzivnit i lidem se zrakovým postižením.

První zastávka Vonné stezky představí parfém

První zastávka Vonné stezky je přichystaná ve skleníku Fata Morgana. Co se na ní dozvíte? Z jakých složek je vyroben první parfém Botanické zahrady hlavního města Prahy, který je nazvaný Fata Morgana No. 1. Složek je celkem devět a návštěvník si ke všem může dokonce na doprovodném vzdělávacím panelu přivonět.

Zároveň si prohlédnete měděný kotel, ve kterém parfém zraje. Umístěný je v těsné blízkosti tropického jezera a jeho autorem je výtvarník Vojtěch Jirásko.

Parfému dominuje vůně citronové trávy a květů ylang-ylang

Parfém Fata Morgana No. 1. je složen z pečlivě volených ingrediencí zahrnujících vonné látky z květů, semen, kůr, listů a dřev tropických bylin i dřevin. Některé rostliny, z jejichž silic je vyroben, pak můžete vidět v expozici tropického skleníku.

Směsi 21 vonných silic dominuje vůně citronové trávy a květů ylang-ylang. Dalšími složkami jsou pak například vanilka, skořice, kardamom, hřebíček či zázvor.

Na stezce spolupracuje přední česká odbornice na vůně

Na Vonné stezce Botanická zahrada hlavního města Prahy spolupracuje s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. Do budoucna vzniknou ještě stanoviště ve venkovních expozicích, které ponesou názvy Rozárium, Svatojánské byliny, Biblické rostliny, Svatá Klára, Japonská zahrada a Strom vůní na vinici.