Sochy jsou rozmístěné po celé expozici Stráň. Stojí volně na trávě, či jsou vyskládané na dřevěných podstavcích. A skutečně je na co se dívat.

Lidské postavy i zvířecí tvary

Téměř ve všech dílech, kterých je v trojské zahradě vystaveno několik desítek, rozpoznáte lidské postavy a tváře. Výjimkou ale nejsou ani zvířecí tvary.

A tak si můžete prohlédnout například Matku s dítětem, Madonu, Rodinu, Krásku, Africkou královnu, ale také dílo nazvané Plamen, Černý anděl, Slon, Ptáček, či Rhino Man.

Tengenenge – sochařský ráj

Sochařské skvosty pocházejí z vesnice Tengenenge, která se nachází zhruba 150 kilometrů na sever od Harare – hlavního města Zimbabwe. Pokud se tam sami vydáte, ocitnete se přímo uprostřed aktivní sochařské komunity, která byla založena v polovině 60. let minulého století farmářem Tomem Blomefieldem.

Tohle řídce zalesněné místo na úpatí kopců je skutečně největší galerií pod širým nebem – uvádí se, že tu je vystaveno více než 10 000 soch. Obklopují nejen stánky, ale narazíte na ně všude ve vesnici i v bezprostředním okolí. Některé jsou nové, jiné tu stojí už roky a staly se neodmyslitelnou součástí Tengenenge a další a další tu vznikají.

Pro sochy přímo do zimbabwské galerie

Dnes v Tengenenge žije více než 250 aktivních kamenosochařů a přes 700 dalších jejich příbuzných, z nichž je více než 200 dětí. A právě mezi tyto sochaře jezdí vybírat ty nejlepší kousky galeristi z celého světa. I Češi.

„Ano, pro sochy jezdíme mezi sochaře do umělecké komunity Tengenenge už od roku 2011 a se sochaři se tak osobně známe. Společně s dalšími galeristy z Evropy a Ameriky podporujeme tuto komunitu v její umělecké činnosti,“ říká spoluautorka trojské výstavy Hana Homolková z Ateliéru AfrickéSochy.cz.

Nestudovaní umělci

Osudy umělců jsou různé. Rozhodně ale mezi nimi nenajdete nikoho odborně vzdělaného, ani sochaře uměleckými školami formovaného. Své řemeslo si předávají sami - z generace na generaci.

Sochy vystavené v Botanické zahradě hlavního města Prahy jsou důkazem toho, že jejich autoři, byť obor nikdy nestudovali, jsou vskutku talentovaní. Ne náhodou odborníci z celého světa o jejich dílech hovoří s uznáním.

Strom předků

Nám v expozici Stráň padla okamžitě do oka například socha připomínající pyramidu. Tvoří ji lidské hlavy a nazvaná je Strom předků.

Autorem tohoto díla je jednapadesátiletý Jealous Chatsama, jehož otec byl předák a matka se živila nejrůznějšími pracemi. Ani Chatsama sochařství nestudoval. Do školy dokonce chodil pouze tři roky. Pak se živil pomocnými pracemi na farmě, kde nakonec skončil jako předák. Od roku 1990 začal pravidelně docházet do vesnice Tengenenge a i on zkusil sochat...

Říká, že nejvíc ho ovlivnily sochy sov, jeho nejoblíbenějším motivem však jsou strážci rodu. Jealous Chatsama nyní v Tengenenge trvale žije a sochařství se stalo jeho hlavní pracovní náplní. Kromě České republiky už jeho díla spatřili i milovníci afrického umění v Jižní Koreji.

Africká královna a Plamen

Nádherné je i další dílo – Africká královna, jehož autorem je Factor Ziira. Jeho plastiky se tematicky točí především kolem rodiny, ptáků, dětí. Vystaveny byly v galeriích v New York City, Arizoně, Švýcarsku, Německu, či Severní Karolíně.

Vaší pozornosti ale neunikne ani socha zvláštního tvaru. Při troše fantazie ji můžete vnímat vícero způsoby. Někdo v ní třeba uvidí podlouhlý list, spatříte v ní ale i oči, či nos s knírem. Její autor - čtyřicetiletý Edson Seda – ji nazval Plamen.

Edson Seda patřil už v roce 2002 mezi deset nejprodávanějších umělců z Tengenenge, rovněž se účastnil řady sochařských soutěží a v roce 2005 získal cenu na výstavě v umělecké galerii Tengenege. Jeho plastiky byly vystaveny například v Nizozemsku, Německu, Španělsku, i v USA.

Výstava je prodejní

Velký dojem na vás udělají ale i všechny odstatní sochy vystavené v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Určitě si na procházku po expozici Stráň udělejte čas. Tato díla stojí za vaši pozornost. A pokud by se vám některé líbilo tak moc, že byste zatoužili ho mít doma, není problém. Výstava je totiž prodejní.