Je jich hned několik. V každé části tropického skleníku narazíte na některou, jejíž květy už z dálky upoutají vaši pozornost. Tak třeba nad jezírkem si jistě všimnete bíle kvetoucí krásky s latinským názvem Hymenocallis littoralis. Ve volné přírodě se tato rostlina, která se řadí k vytrvalým cibulovinám, vyskytuje v močálech nebo na okrajích říčních ramen. Zajímavá je tím, že květy – nitky tyčinek – se blanitě rozšiřují a srůstají v blanitou pakorunku.

Nápadná květenství

Červenou barvou zase září květ planého ibišku. Jde o rostlinu poměrně rozšířenou, najdeme ji na všech kontinentech a ve většině podnebných pásem, nejvíce však v tropických oblastech Afriky. Druhů planých ibišků je opravdu mnoho. Mezi nejzajímavější se však řadí Hibiscus grandidieri pocházející z ostrova Madagaskar. Je to zhruba třímetrový řídký keř s drobnými květy nádherné zářivě červené barvy. A na ten právě narazíte ve skleníku Fata Morgana.

Nápadná je také zázvorovitá rostlina Etlingera elatior, původem z Malajsie, Bornea a Filipín. Její pozoruhodné květenství vyráží z báze, květy má rudé, žlutě lemované, které skvěle kontrastují s dlouhými růžovými nebo šarlatovými listeny.

Celoroční pozornost

V horské části skleníku jistě nepřehlédnete druh Cavendishia allenii, původem z panamských deštných pralesů, kde roste na stromech. Půvab této rostliny tkví nejen v pololesklých intenzivně zelených listech, ale především v jejích výrazných trubkovitých růžovo-žlutých květech, které na sebe pozornost strhávají velmi dlouho, až několik měsíců.

Přehlédnout nejdou také plody rostliny Dianella. Ve skleníku jsou dva druhy – Dianella javanica, roste od Japonska po Indii a na jih až po Austrálii, Nový Zéland a některé tichomořské ostrovy, a to ve vlhkých tropických lesích a křovinách, v lesních lemech i na suti sopečných svahů. Kvete po celý rok. Druhým druhem je pak Dianella ensifolia, jejíž původní areál se rozkládá na ostrovech v Indonéském oceánu, dále na Nové Guinei, ve východní Austrálii a v Oceánii. Pěstuje se jako ozdobná rostlina, její kořen má pak využití v tradiční medicíně.

Korálky a perličky

Květy je v tomto období obalená i Begonia fuchsioides, nebo-li begonie či kysala. Jde o atraktivní rostlinu, jejíž mírně pootevřené červené květy připomínají zářivé korálky. Není divu, že jde o velmi oblíbený dekorativní druh.

Nápadná je také Medinilla sp., která je rozšířená v tropech mezi Afrikou a Polynésií, největší druhové bohatství se pak nachází v souostroví Filipíny. Většinou jde o keříky až mohutné keře, mnoho druhů roste jako epyfit na stromech. Oblíbené mezi pěstiteli jsou díky svému neobvyklému soukvětí – růžová či červená poupata vypadají jako perličky skryté do stejně barevných lat visících nad květy v délce až třiceti centimetrů.

Přijďte se projít do tropického skleníku Fata Morgana, v plném květu tu najdete rostlin mnohem víc.