Obří dřevěný dendrofon, masivní kamenný lithofon, zvukovod, či naslouchadlo. Tyhle hravé instalace výtvarníka Lukáše Gavlovského, které najdete v severní části zahrady - u samoobslužného vchodu, nenechají nikoho bez povšimnutí. Pobaví jak děti, tak i dospělé. Všechny zajímá, co to vlastně je a jaké zvuky – tóny se z nástrojů ozývají. Pojďme si je představit.

Lithofon z různých druhů kamene

Masivní lithofon. Tohle mistrovské dílo je vlastně jednoduchý hudební nástroj, který autor sestavil z vybraných kusů kamene. „Většina přírodních i opracovaných kamenů je příliš kompaktní a tuhá, než aby při úderu zněly. Když jsem však věc zkoumal důkladněji, zjistil jsem, že tvary ploché a polodlouhé mívají zvuk výraznější. Můžou se totiž snáz „ohýbat“ – vibrovat,“ říká Lukáš Gavlovský.

Návštěvníci tak můžou na lithofonu rozeznít například čediče, pocházející z lomu Dubčiná na Českolipsku, znělce, které Gavlovský pořídil v Lužických horách a další našel na skládce suti u Jiřetína pod Jedlovou, či přímo na úpatí hory Jedlová. Pro sestavení lithofonu posloužil i zkamenělý kmen druhohorní araukárie.

Z lithofonu vyloudíte pomocí oblázků tóny různých výšek a barev. A jedna zajímavost. Devátý kámen zleva dokonce vydává tóny dva! A ještě jedno upozornění od autora. „Hrajte s citem, kameny jsou křehké.“

Dendrofon z několika dřev

Hned vedle lithofonu můžete vyzkoušet další lahůdku - dendrofon, který je sestaven ze dřeva různých stromů. Tak třeba na konstrukci si Gavlovský vybral trvanlivý akát, rezonanční deska, která odráží a zesiluje zvuky, je vydlabaná ze smrkového kmene.

Jedna ze zavěšené stupnice je vyrobena ze smrku, různou škálu zvuků vydává také několik dřev tisu, akátu, poleno javoru klenu...

I tady u toho nástroje je další zajímavost. Součástí dendrofonu je i skořepina topolového kmene. Když do ní vstoupíte, dostanete se do světa nezvyklé akustiky, podobné dutině starého stromu.

Zvukovod a naslouchadlo zvuky zvýrazní

Na váš dech i uši čeká další instalace – dlouhý zvukovod. Ten Gavlovský vytvořil z vydlabaného smrkového kmene a je instalovaný na dubových nohou. Co umí? Dřevěná roura vede zvuk tak, že i když budete u jednoho konce zvukovodu a váš doprovod u druhého, uslyšíte se, jako byste stáli vedle sebe.

Na konstrukci z kmenů je pak ještě zavěšeno naslouchadlo. To zase zesiluje zvuky, které přicházejí z okolí, umí je ale také vysílat určitým směrem. Vyzkoušejte to. Stačí přitisknout ucho a naslouchadlo nasměrovat....

No a koho už nástroje nebudou bavit, může si zkusit zahrát obří lesní piškvorky, navržené sdružením výtvarníků Kvadra.