Na tuhle výstavu se každý rok těší mnoho návštěvníků. Není divu, vždyť dýně rozmanitých tvarů, různých velikostí a barev vždy zahradu doslova „rozzáří“ a „rozveselí“. A letos obzvlášť!

Kdo by neznal Krtečka!

Tentokrát se autoři dýňové výstavy opravdu vyřádili. Expozice vás totiž provede celou řadou známých pohádek. A na vás, tedy spíše vašich dětech, je uhádnout, o které příběhy se jedná. Tak schválně, poznáte všech čtrnáct? Přesně tolik je ve venkovní expozici trojské botanické zahrady „dýňových“ zastavení.

Třeba hned na tom prvním, které najdete kousek za jižním vchodem, na kraji Ornamentální zahrady, se v nápovědě dočtete: „Začíná pohádka, jak byla jedna hromádka. Hromádka se natřásla, byla ještě stále malá. A už je tu čumáček. No, kdo to kdy slyšel? Už tu máme krtečka, jak ke kalhotkám přišel…“ Kdo by nepoznal vlídného Krtečka výtvarníka Zdeňka Milera? Ovšem v Botanické zahradě hlavního města Prahy žádnou plyšovou ani kreslenou postavičku nečekejte. Ale nebojte, Krtečka i jeho hromádku tu uvidíte. Ovšem z dýní!

Zachrání vodník rusalku Andulku?

„Hravé tvary dýňových plodů probouzejí fantazii. Proto jsme pro letošní rok zvolili pohádkové téma, které bude blízké zejména dětem. Věříme ale, že i dospělým návštěvníkům připomene poetiku jejich dětství plného her, princů, princezen a dalších postav,“ říká k výstavě Radka Pšeničková, náměstkyně pro útvar marketingu a PR botanické zahrady.

A fantazii mají autoři výstavy skutečně bujnou. Dáte-li se totiž od první zastávky doleva, tak po pár krocích se na vás od jezírka bude šklebit zelený dýňový mužík se stejně zelenými holinami a kloboukem na hlavě. Opíraje se o kmen stromu usilovně přemýšlí, jak osvobodit rusalku Andulku, kterou kníže pán zavřel ve věži svého zámku, protože si umanul, že si ji vezme za ženu. Víte, jak to v téhle pohádce dopadlo?

Na světě i v zemi zdejší Sněhurka je nejkrásnější

A hravé aranžmá slibují i další zastávky. Na procházce Ornamentální zahradou a expozicí Stráň se tak potkáte třeba s vílou, ježibabou z perníkové chaloupky, z plátěného pytle taky „růžky“ vystrkuje obušek – tak pozor, aby někdo nekřikl: „Obušku, z pytle ven!“.

Kouzelné je i zastavení u dýňových sedmi trpaslíků. A při pohledu na krásnou Sněhurku vám hned v hlavě zazní: „Řekni mi zrcadlo, kdo je na světě a v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ A jako byste už slyšeli odpověď: „Jsi krásná, má paní, však na světě i v zemi zdejší Sněhurka, ta je nejkrásnější!“

Draka netřeba se bát

O kousek dál zase narazíte na krásně vypasená tři růžová prasátka. Vědí vaše děti, jaký domeček je nakonec zachrání?

A ovšem tříhlavý drak, tak ten nemá chybu! Roztažená černá křídla a oči na stopkách - na všechny strany sleduje, co se kde děje. Je třeba se ho bát? Chce skutečně podle tradice královskou dceru? Kdepak! Vždyť drak Mrak, kterému „vdechla život“ spisovatelka Markéta Zinnerová, je dobrák od kosti.

Dýně i na talíři

Chcete vědět, jaké další pohádky, v nichž hlavní role hrají dýně, v trojské botanické zahradě uvidíte? Tak si udělejte do zahrady výlet. Široká škála barev a tvarů dýní vás mile překvapí. A nemusíte zůstat jen u obdivování. V bistru Botanická na talíři můžete ochutnat třeba výbornou dýňovou polévku, či speciální dýňové smoothie plné pozitivní energie.

A kdo zrovna nemá chuť na dýňové menu, určitě se nechá zlákat nějakým raw dortem či skvělou kávou.