Tento martináč Argema mittrei, který se ve volné přírodě vyskytuje pouze v tropických lesích Madagaskaru, je opravdový unikát. A to proto, že patří mezi největší motýly světa a v Evropě na něj narazíte jen zřídka.

Křídla 18 centimetrů, ostruhy 20 centimetrů

„Rozpětí křídel těchto nočních motýlů dosahuje úctyhodných 18 cm,“ uvádí Eva Smržová, kurátorka sukulentních rostlin a výstavy motýlů v Botanické zahradě hl. m. Prahy a dodává, že tento motýl si prvenství drží také v délce svých ostruh, což jsou protažené konce spodních křídel. „Samci tohoto druhu mají na křídlech ostruhy dlouhé až 20 cm,“ říká Eva Smržová.

Tentokrát se vylíhl samec

Argema mittrei, kterému se pro svůj vzhled přezdívá „kometový motýl“, se poprvé ve skleníku Fata Morgana vylíhl v roce 2004. Bylo to krátce potom, co byl skleník slavnostně otevřen pro veřejnost. „Tehdy to byla samice,“ upřesňuje Eva Smržová s tím, že teď to je samec.

I tentokrát byly kokony tohoto druhu do trojské botanické zahrady dovezeny z madagaskarské motýlí farmy. A protože jich zahrada vystavuje ještě dalších dvanáct, je pravděpodobné, že budou ve skleníku brzy poletovat další „kometové“ exempláře.