Už samotný vchod do skleníku Fata Morgana, u kterého vás „přivítají“ dvě sošky asijských žen, vám napoví, že letošní výstava orchidejí je opět výjimečná. Tentokrát se nese v duchu lesů a hor jihovýchodní Asie a tamější elegance je skutečně všudypřítomná...

Orchidej s nejdelšími listy

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. Na výstavě ve skleníku Fata Morgana jich uvidíte přes tisíc. Růžové, bílé, fialové, žluté, modré, hnědé... Prostě nádhera.

A nejsou to jen obyčejné orchideje, které běžně kvetou někomu doma za oknem. Tak třeba jednou z ozdob výstavy je vzácná Paraphalaenopsis labukensis, orchidej s nejdelšími listy, které podle kurátorky tropických rostliny Romany Rybkové mohou dorůst téměř třímetrové délky.

Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů,“ říká Romana Rybková s tím, že její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici.

Vzácné druhy

Vaši pozornost si jistě získá i druh Vanda coeruleas. Květy této orchideje jsou totiž neobvykle modré. A velké. Jejich průměr může být až deset centimetrů. Její domovinou je severovýchodní Indie, Barma, horské Thajsko či jižní Čína.

Trojská botanická zahrada se pyšní i dalším velmi vzácným druhem orchideje, který se zde úspěšně daří množit – je jím Paphiopedilum delenatii. „Tento druh je příkladem, jak krásná rostlina může vlivem bezohledné činnosti člověka zcela vymizet z přírody,“ tvrdí Romana Rybková.

Přísně utajovaná lokalita

Orchidej Paphiopedilum delenatii, vyznačující se nezvyklým růžovým květem, pochází z malé horské oblasti jižního Vietnamu. Jenže lokality výskytu se v minulosti staly cílem sběratelů a obchodníků s orchidejemi, a tak byly populace v krátké době zcela zdecimovány.

„Dnes jen pár botaniků ví, ve kterých obtížně dostupných lokalitách se nachází. Jejich přesná poloha se úzkostlivě tají a nezveřejňuje se ani ve vědecké literatuře,“ vysvětluje Romana Rybková.

5 nejdůležitějších rostlin Asie

Ale nejsou to jen orchideje, které můžete ve skleníku obdivovat. Výstava vás totiž provede skrz Thajsko, Vietnam, Malajsii, na ostrovy Filipíny a Indonésie a dozvíte se nejednu zajímavou informaci o přírodě i kultuře těchto zemí.

Víte třeba, jakých je pět nejdůležitějších rostlin Asie? Rýže, bambus, banánovník, čajovník a palma kokosová. A ve skleníku se navíc dozvíte třeba to, že v tropech se jedí nejen žluté a červené ovocné banány, ale i zeleninové odrůdy, které se smaží a pečou naslano. Zajímavé je i to, že banánovníkové listy občas slouží také jako balicí materiál, používá se rovněž jako střešní krytina a surovina pro výrobu pálenky...

Vietnamský oděv Ao Day

Před vchodem do podzemní štoly, která ve skleníku propojuje dvě expozice - sukulentní část s nížinným deštným lesem vlhkých tropů, narazíte zase na figurínu oblečenou do elegantního červeného oděvu Ao Day.

Jde o vietnamský oblek inspirovaný francouzskou módou, který se ve Vietnamu nosí už od 19. století. A dodnes se běžně používá jako uniforma, uvidíte v něm například letušky vietnamské aerolinky, hostesky a recepční v hotelech či některé bankovní úřednice.

Orchidej lze i zakoupit

Když se pak podíváte nad jezírko, uvidíte nad ním zavěšené originální vějíře s orchidejemi, lampiony a další kompozice z orchidejí a jiných tropických rostlin. Tohle a jiná aranžmá v asijském stylu připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením Petry Křížové.

Autentické dekorační předměty a sochy zase zahradě zapůjčily ambasády Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu.

A kdo by měl po výstavě pocit, že nějakou orchidej musí mít nutně doma, stačí zajít do zásobního skleníku pod administrativní budovou, kde si každý může vybrat ze široké nabídky orchidejí, ale i dalších pokojových rostlin. Prodejci rádi poradí s výběrem i péčí o zakoupené rostliny. Pro další informace navštivte stránky zahrady www.botanicka.cz.