• Botanická zahrada hl. m. Prahy má několik druhů vín vlastní produkce. Kterého si ceníte nejvíce a proč?

Osobně si myslím, že nejvíce vhodné jsou burgundské odrůdy, ze kterých pěstujeme Rulandské šedé a modré – naši předkové opravdu věděli jaké odrůdy sem dovézt. Skvěle zde vyzrávají a vyrábíme z nich velmi kvalitní vína, která směle konkurují i moravským.

Další velmi vhodnou odrůdou je Ryzlink rýnský, který se díky vyššímu obsahu kyselin hodí i ke střednědobé archivaci. A potom nádherně nazrává.

  • Jaké množství vína ročně vyrobíte?

Roční produkce z naší vinice se pohybuje mezi 10 - 12 tisíci litry vína.

  • Vína z produkce vinice sv. Kláry získávají na vinařských soutěžích mnohá ocenění. Je to mimo jiné i díky hroznům vysoké kvality. Co dělá jejich kvalitu?Jaká péče?

Veškeré práce na vinici se dělají ručně, to samozřejmě pomáhá udržovat vinici ve skvělém stavu, neboť jste v každodenním kontaktu s révou, vidíte, co réva potřebuje a když se něco děje, můžete reagovat rychleji, než když vinicí projedete traktorem. Jediná použitá mechanizace jsou zádové rosiče, které se používají na fungicidní postřiky a sekačky na udržování zatravněného meziřadí.

Ruční sklizeň je samozřejmostí a velmi přispívá k výběru opravdu zdravé a vyzrálé suroviny, která se bude dále pomocí ruky technologa měnit ve skvělé víno. Naše řízená technologie je dnes již běžným vybavením všech vinařů, kterým na jeho výsledku záleží.

  • Kolik odrůd se vlastně na vinici sv. Kláry pěstuje?

Zhruba 120 stolních a moštových odrůd révy vinné. Díky tomu, že se vinice nachází v botanické zahradě, tak jsme tu vytvořili naučnou stezku. A návštěvníci tak mají jedinečnou možnost vidět tolik odrůd a jejich odlišnosti jak v listech, tak především ve velikostech a tvarech bobulí a hroznů na jedné vinici pohromadě.

V produkčním vinohradu máme 9 moštových odrůd, ze kterých vyrábíme víno, jsou to Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Tramín červený, Sauvignon, Modrý Portugal, Muškát moravský a Neronet.

  • Je nějaká odrůda vína, kterou zatím ve vlastní produkční části vinice nemáte, ale uvažujete o ní?

Díky tomu, že jsem byla od začátku při obnově vinohradu, tak jsme vybrali všechny vhodné odrůdy, které tady velmi dobře rostou a vyzrávají do výborné kvality. Takže zatím o žádné novince neuvažuji.

  • Vysvětlete laikovi, proč výroba vína červeného trvá mnohem déle než bílého? Vy si například zakládáte na minimálně dvouletém zrání v dubových sudech...

Základ u výroby červených vín je sklidit vyzrálé hrozny. Ve sklepě nespěchat, dát jim čas a prostor vyniknout a předvést, co se v nich skrývá. Už při sklizni modrých hroznů tušíte, jak skvělé by víno daného ročníku mohlo být. Je ale před ním ještě dlouhá cesta, při které se toho dá dosti zlepšit, ale také pokazit. Pokud se vínu nebudete věnovat, neochutnáte ho, včas nepřetočíte, trochu nepřisíříte, nemusí to dopadnout tak, jak si představujete.

Doba ležení v dubových sudech je velmi důležitá pro celkový harmonický výraz, který ze sudu víno získá, ležením zraje, vyvíjí se, stárne a pokud má potřebný potenciál, tak se stále zlepšuje. Po dvou letech je třeba mu dát ještě prostor na naležení v lahvi, zhruba 1,5-2 roky, při kterých se příjemně dohladí a zharmonizuje. Vynikne to, pro co červené víno pijeme - vyšší obsah tříslovin, vyšší obsah alkoholu a jeho ohnivá, ale stále ovocná plnost doplněná příjemným tónem tříslovin získaných ze sudu.

  • Kam od vás putují zbytky z lisování hroznů? Nebo je také zužitkováváte? Např. pecky se dají použít na vinný olej...

Část vylisovaných matolin se zpracovává na matolinový destilát, v loňském roce vyrobený dokonce ze tří odrůd Rulandské šedé, Muškát moravský a Tramín červený. Zpracování a výrobu oleje ze semen révy vinné máme v plánu, letos jsme to poprvé vyzkoušeli, ale dostupná technologie, kterou jsme použili, se ukázala jako nedostatečně upravená pro naše podmínky. Lisujeme totiž při nižším tlaku, a tak jsou matoliny, ze kterých je třeba semena odseparovat, velmi vlhké a tudíž je s nimi větší práce. Doufám, že se nám podaří výrobu oleje ze semen časem realizovat a dosáhnut tak dalšího malého krůčku ke splnění našich snů.

  • Co se děje na vinici sv. Kláry v zimě?

Po sklizni přijde na řadu sběr listí, sekání trávy, údržba meziřadí, a na konci ledna to nejdůležitější - řez révy vinné. Ve sklepě jde o přetáčení, čiření, filtraci, lahvování, degustace a přípravu vína na cestu k zákazníkovi.

  • Poraďte laikům, jak poznat kvalitní víno?

Rada, jak poznat dobré a poctivě vyrobené víno, je zajet přímo k vinaři, rozhlédnout se kolem sebe, poslechnout si, jak to dělá a poté je rozhodování vždy snadnější. Jinak samozřejmě pokud víno správně ochutnáte, chutná vám, tak není důvod o něm mluvit, ale raději ho vypít.