Expozice vznikla ve spolupráci se zahradní architektkou Klárou Nepustilovou a veřejnosti byla poprvé slavnostně představena koncem července loňského roku. Hledat ji dlouho nebudete. Půjdete-li Ornamentální zahradou kolem bistra Botanická na talíři, už zdálky uvidíte dřevěný domek včelaře. Chcete-li přesněji, tak nový „ráj včel“ se nachází na východní straně trojského svahu spojujícího jižní a severní část venkovních expozic.

A jak říká Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky, „tato expozice je dalším příspěvkem botanické zahrady na cestě k vnímání přírody všemi smysly.“ Přístupná je tak i návštěvníkům se specifickými potřebami.

Průvodkyní včelka Květa

Ještě před vstupem do expozice vás přivítá včelka Květa. Hezky se vám představí a poví: „Jsem včelí dělnice z nedalekého úlu. Provedu tě touto částí botanické zahrady a vysvětlím, proč miluji rodinné zahrady, vřesoviště, lesy, louky a někdy i pole.“

Jste teď zmatení? Nemusíte. Květa na vás bude promlouvat prostřednictvím informačních panelů, které jsou po této expozici rozestavěny. Prozradí vám zajímavosti ze svého života a ukáže spoustu krásných rostlin, jejichž květy ráda navštěvuje. A dá vám i několik hádanek.

Takže tato krajina včelky Květy je zábavná a poučná zároveň. A určitě se tu nudit nebudete. Račte vstoupit…

Vyzkoušejte si včelí tanec

Brzy si všimnete, že expozice je rozdělena na dva naučné okruhy. Jeden se zaměřuje na opylování, což přibližuje na jednotlivých stanovištích typických pro naši krajinu. Na druhém okruhu se pomocí interaktivních prvků seznámíte s několika tématy ze života včel.

Vydáte-li se s Květou expozici prozkoumat po směru hodinových ručiček, záhy na zemi uvidíte vysázený obraz s vypodobněnou včelou uprostřed. Poznáte, co to je? Včelí tanec! Včely se totiž kromě doteků a nejrůznějších chemických signálů dorozumívají právě i tancem. Tak si předávají informace o tom, kde je potrava.

Tančit můžou dvěma způsoby. Buď dokruhu – dávají tak signál, že rozkvetlý strom či pole není dál než 50 – 70 metrů. Začnou-li svým pohybem vykreslovat osmičku, upozorňují nejen o vzdálenosti potravy, ale také o směru. Zkusíte si včelí taneček také?

Dobroty z rodinné zahrady

Jakmile dotančíte, dovede vás Květa do rodinné zahrady, kde vám ukáže, za jakými dobrotami sem ráda létá. Tady na jaře objevíte bledule a sněženky, v létě zase bylinky a okrasné trávy. A na podzim? To Květa úplně miluje květy aster.

„Nejraději ze všeho však létám na maliník. Jeho nektar je totiž výborný a pyl zase velmi výživný,“ poučí vás Květa na této zastávce. A také vám poví, že tu můžete spatřit i její příbuzné – včely samotářské. Jsou jimi například včela zednice zlatavá, či drvodělka, jejímž poznávacím znamením je černá barva s modrofialovými odlesky. A na zdejší louce, když budete pozorní, můžete vidět i mnohé vzácné druhy samotářských včel a čmeláků. Třeba čmeláka skalního nebo čmeláka zemního, ze samotářských včel také pískorybku huňatou, vlnařku obecnou i hedvábnici hrabavou.

Naplňte napajedlo a prozkoumejte včelí příbytky

Dřevěné včelí napajedlo. Tak to určitě zaujme především vaše děti, které ho můžou samy naplnit. I včely totiž potřebují pít čistou vodu!

Až vás napajedlo omrzí, přesuňte se o pár kroků dál, kde na vás už čeká další zastavení – dávné včelí příbytky. Co takhle je pořádně prozkoumat? A pak zkusit odpovědět na hříčku ze včelího světa, kterou si tu pro vás Květa připravila: „Nejsou to žádné fámy, dříve se úly vyráběly i z žitné slámy. Jak se tento úl jmenuje? Nápověda: se slovem světnice se rýmuje. Když se podíváte, ve svahu pod stromy je tam jeden zvětšený a taky další včelí domy…“

Nezapomeňte na Domek včelaře

A v podobném duchu se nese i zbytek expozice, kde vám do cesty ještě vstoupí obrovská dřevěná lžíce, na níž si můžete vyzkoušet, kolik medu byste vytvořili, kdybyste byli včelou. Také se dozvíte, že sad a včely patří dohromady, odhalíte tajemství lesního medu a dostanete odpověď na otázku: Mají včely rády pole? A nezapomeňte, ještě tu je Domek včelaře. A spolu s ním další „včelí království“.

Víc už ale neprozradíme. Navštivte Botanickou zahradu hlavního města Prahy a její novou expozici. Dozvíte se mnohem, mnohem víc.