Dýně, tykve, patisony, cukety - padnou vám do oka hned po příchodu do zahrady. Tedy, pokud se rozhodnete pro jižní vchod. Své místo totiž, stejně jako v předchozích letech, našly v Ornamentální zahradě.

Aranžmá inspirované Amerikou

Nejsou tu jen tak položené. Tvoří totiž bohaté aranžmá, které je inspirováno krajinou a kulturním dědictvím Střední Ameriky – domoviny většiny druhů tykví. A tak uvidíte například dýňové aranžmá připomínající mexické pyramidy či obrazce inspirované indiánskou mytologií.

„Celý letošní rok jsme věnovali Americe, a to jak jejímu rostlinstvu, tak i bohaté kultuře. Ani výstava dýní není výjimkou,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

S dýněmi se dá čarovat

Také při pohledu na tyhle krásky podzimu dumáte, jak byste jimi zkrášlili svůj domov? Nemusíte přemýšlet dlouho. S dýněmi se dá přímo čarovat.

Nejznámější dekorací je vydlabaná/vyřezaná dýně do podoby strašidelného obličeje, do které umístíte svíčku. Stylově ale také vypadá dýně zahalená do třpytivého kabátku. Stačí ji jen potřít lepidlem a posypat třpytkami. A nemusíte k tomu vybírat jen ty nejběžnější druhy – takto nazdobit lze i dýně ve tvaru hrušky či jiné ne tak známé odrůdy.

Veselé dýňové figurky

Z dýní se dají dělat rovněž veselé figurky, se kterými vám rády pomůžou i děti. Nejlépe vám k tomu poslouží malé okrasné druhy tykví. Stačí jen dýni, která bude tvořit tělo, zespoda seříznout tak, aby stála rovně, na ni položit třeba květ slunečnice či napíchnout na ni další plod, jenž vytvoří hlavu.

Obličej pak dotvoříte různými dalšími plody nebo květinami. Můžete použít i listy, či chmýří místo vlasů. Fantazii se meze nekladou.

Originální dýňová váza

Chcete mít doma originální vázu? I tu si vyrobíte z dýně. Vyberte si velikost, která by se vám líbila, pak ji opatrně rozpulte a seřízněte tak, aby stála. Vnitřek vydlabejte a vyčistěte.

Vystelte ji celofánem, či do ní vložte umělohmotnou nádobku, na dno pak dejte aranžovací hmotu a už můžete kouzlit s květinami, okrasnými větvemi, či trávami...

Inspirujte se...

Tak co myslíte? Nápadů na to, jak z dýní vyzdobit vaše obydlí, je mnoho. Teď stačí si jen vybrat tu správnou tykev a pustit se do tvoření. Inspirujte se na výstavě v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Tady je druhů, tvarů, barev nespočet...