A s návštěvou zahrady za vínem můžete začít hned nadcházející víkend. Na vinici sv. Kláry se totiž sjedou malí rodinní vinaři nejen z jižní Moravy, ale i z oblastí Starého a Nového světa. Zážitek to budu jistě skvělý. Organizátoři akce totiž slibují, že co láhev, to originál. A je možné, že některá vína ochutnáte vůbec poprvé.

Kdo se bude prezentovat? Například manželé Košanovi a jejich Dobré portské. Tohle skvělé víno do naší republiky dovážejí už devět let z portugalského vinařství Quinta de Santa Eufemia. Právě tady ho pár objevil během své svatební cesty.

Ochutnáte i vína z rodinného vinařství Trávník. Většina z nich je suchých, s důrazem na čistotu chuti, ovocnost a šťavnatost. Nebudou chybět ale ani vína z Gruzuie, Itálie, či jedny z nejlepších a oceňovaných vín přímo ze srdce Jižní Afriky – z prosluněné vinice ve Western Cape.

Klára slaví…

Na další vinný zážitek se pak můžete do zahrady vypravit 12. srpna, kdy Klára – patronka zdejší vinice – slaví svátek. A tak se bude slavit i v místní vinotéce, kde si z nabídky dvanácti druhů vín místní produkce, včetně vína perlivého a slámového, jistě vyberete.

V den svátku sv. Kláry vám ve vinotéce navíc nabídnou piknikové balíčky. „Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme kudy na místa s nejlepším výhledem či k zákoutím, kde budou mít soukromí,“ uvádí Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

Mezinárodní den Rulandského modrého

Na neděli 18. srpna pak připadá Mezinárodní den Rulandského modrého, kterému se na vinici sv. Kláry obzvlášť daří. Ostatně o tom se můžete sami přesvědčit během degustace vína z této odrůdy, pro níž je mezinárodně používaný název Pinot Noir.

Jde o starobylou francouzskou modrou moštovou odrůdu, pocházející z Burgundska. Vznikla pravděpodobně křížením odrůd Tramín červený a Mlynářka. Na vinici sv. Kláry patří Rulandské modré ke klíčovým odrůdám.

V nabídce místní vinotéky momentálně najdete Rulandské modré ročníku 2015, které se vyznačuje tmavší, cihlově červenou barvou. Kouřové a čokoládové tóny sudu, v nichž víno zrálo, se harmonicky doplňují s výraznou ovocností odrůdy. Podle Elišky Muchnové ve vínu rozpoznáte typickou chuť sušené třešně a švestky.