Jde o historicky prvního čápa bílého, o kterého se Záchranná stanice starala. Mladý samec byl odchycen v polovině září 2019 v areálu golfového hřiště na Zbraslavi. Bílý krasavec byl vyčerpaný, podchlazený a ani se nesnažil před zachránci uletět.

Ve stanici se brzy dostal zpět do kondice, nemohl však být vypuštěn. Na podzim už totiž byla většina čápů bílých na své cestě na jih a mladý jedinec by nezvládl doletět na zimoviště bez hejna dospělých ptáků. A tak musel čáp ve stanici přezimovat a počkat až do jara.

Radotín jako čapí ráj

A nedávno se samec po dlouhých 190 dnech v lidské péči dočkal svobody. Divocí čápi se totiž právě vracejí z jižních krajů, a tak bude mít společnost. 18. března byl vypuštěn na břehu Berounky v pražském Radotíně. Má tam pro život ideální podmínky: louky, pole, vodní plochy i trávníky na nedalekém golfovém hřišti. Všechna tato místa mu poskytnou dostatek potravy v podobě hrabošů, žížal, žab, hmyzu a dalších drobných živočichů.

Pacient je dál sledován

Záchranáři ho ale budou dále sledovat, byl označen satelitní vysílačkou v plastovém kroužku, který má připevněný na noze. Díky tomu lze pozorovat jeho pohyb a zjistit, jak se mu vede – podle aktuálních dat se bývalý pacient stále pohybuje kolem místa vypuštění a daří se mu dobře.

O čápech na tahu

Čáp bílý se vyskytuje a hnízdí ostrůvkovitě po celé Evropě kromě britských ostrovů a severní Skandinávie. Zimoviště má v subsaharské Africe. V posledních letech jsou však čím dál častěji zaznamenány případy čápů zimujících na jihu či jihovýchodě Evropy (zejména ve Španělsku a Izraeli) a ojediněle se někteří jedinci na zimoviště nevydávají vůbec a zůstávají u nás, ty ale pak většinou musí přikrmovat lidé. Čeští tažní čápi se objevují na hnízdech okolo poloviny března, první přilétá zpravidla samec.