Jde  o oslavu významného indického svátku, spjatého s Pánem Džagannáthem (Krišnou), který vznikl ve městě Purí v indickém státě Urísa během června nebo července. Oslava připomíná Krišnův návrat domů do Vrindávanu po dlouhé době odloučení od tamních obyvatel.

Průvod zdobených vozů

Ratha znamená v sanskrtu vůz nebo kočár a yatra označuje poutní cestu či procesí. Jde tedy o průvod vozů, patřičně vyzdobených.

Festivaly Ratha Yatra za posledních padesát let zdomácněly ve většině velkých světových měst. A to díky hnutí Hare Krišna, jehož zakladatel A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda tento festival považoval za nedílnou součást aktivit hnutí. Nyní se každoročně pořádá například v Londýně, Paříži, New Yorku, Los Angeles, Moskvě, Montrealu či Torontu. V Praze se koná od roku 2008.

Indická kultura ve všech podobách

Snahou organizátorů je seznámit co nejširší spektrum lidí s úžasnou a starodávnou kulturou Indie. Proto projde průvod centrem města, kde barevné a bohatě zdobené vozy mohou sledovat turisté i Pražané.

Připraven je i bohatý doprovodný program, který se bude konat na náměstí Republiky. V jeho rámci proběhne společné zpívání manter, ochutnávka indického jídla, ukázky chrámových tanců. Pro děti nebude chybět divadlo, znázorňující hrdinský příběh z indické mytologie. Tradiční hudbu představí Venu Gopál Band.