Mezinárodního semifinále manažerské soutěže světa Global Management Challenge v čínském Macau se zúčastnilo 25 států z celého světa. Češi se utkali se silnými týmy z Běloruska, Itálie, Dánska, Turecka, čínského Macaa a Německa. Slováci soupeřili s Řeckem, Indií, Čínou, Portugalskem a Hongkongem. Do úplného finále jubilejního, 10. ročníku soutěže postoupilo osm států – Česká republika, čínské Macao, Austrálie, Ukrajina, Čína, Slovensko, Polsko a Rusko.

Po náročném manažerském boji týmů na virtuálním trhu vyhráli Slováci s 2072 body za akcii. Na druhém místě se umístila pořadatelská země – čínské Macao –, která získala stejný počet bodů za akcii jako Češi (1786). O konečném pořadí musel tedy rozhodnout kapitál společnosti, který měl tým z Macaa jen o málo vyšší. Český tým složený ze studentů Západočeské univerzity, Fakulty ekonomické, obsadil nakonec v mezinárodním kole manažerské soutěže Global Management Challenge třetí místo.

Dlouhá cesta do finále

Třetí nejlepší manažerský tým na světě ve složení Roman Sterly, Vít Černohouz, Jakub Honzík, Jiří Pešík a Jakub Sloup se pod patronací společnosti Seznam.cz probojoval do mezinárodního kola vítězstvím v českém národním finále. Národní finále proběhlo 15. 3. 2011 ve vzdělávacím centru Škody Auto v Mladé Boleslavi a postoupilo do něj osm nejlepších týmů z celkového počtu 190 z celé České republiky.

Soutěžící si během celého klání mohli otestovat své teoretické a praktické manažerské dovednosti a plně nést důsledky svých rozhodnutí ve virtuální společnosti. Největší předností soutěže Global Management Challenge je však spolupráce studentů s prestižními firmami, které působí na českém trhu.

O vzniku soutěže

Global Management Challenge vznikla v roce 1980, Česká republika se do soutěže zapojila o 20 let později. Dnes je GMCh největší soutěží na světě v oblasti simulace strategie řízení společnosti. Národní soutěž se koná pod záštitou hlavního města Prahy a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Týmy České republiky obsadily v letech 2001–2002 a 2006–2007 první místo v celosvětovém finále. Více informací se dozvíte na http://www.czechgmc.cz.