Informační technologie se na ČVUT už vyučují, ale na fakultě elektrotechnické, nicméně požadavky na kvalifikované inženýry v této oblasti stále rostou. „Trh práce potřebuje ročně kolem šesti tisíc skutečně kvalifikovaných lidí, kteří by pracovali v odděleních informatiky institucí, úřadů a výrobních závodů,“ uvedl rektor ČVUT Václav Havlíček.

Informatika je nepostradatelný obor

„Důvodem založení fakulty byl souběh několika významných okolností,“ uvedl děkan FIT Pavel Tvrdík. „ČVUT jako nejvýznamnější technická univerzita v Česku má ve svém dlouhodobém záměru zařazenou informatiku jako jeden z prioritních směrů rozvoje. Je také nutné reflektovat, že informatika se v 21. století stala uznávaným samostatným vysokoškolským oborem v oblasti výzkumu i vzdělávání. Přiznám se, že jsme si vzali příklad z Brna, kde fakulta existuje už šestým rokem a má velmi dobré výsledky.“ Fakulta bude sídlit v dejvickém areálu ČVUT a po dokončení nové budovy v areálu se přestěhuje do ní.

Jak vznikala

Projekt založení nové fakulty informatiky inicioval v březnu 2008 rektor ČVUT prof. Ing. Václav Havlíček, CSc., který pověřil prof. Ing. Pavla Tvrdíka, CSc. vedením a koordinací všech nezbytných aktivit tak, aby nová fakulta mohla zahájit svoji činnost od začátku akademického roku 2009/10. Celý rok pracovalo na 60 odborníků na tom, jak bude nová fakulta vypadat, a ČVUT letos v dostala pro fakultu akreditaci ministerstva školství.

Studenti se mohou hlásit

Už nyní, i když nejsou hotové všechny administrativní kroky, se na nově otevřenou fakultu mohou hlásit studenti. Rektor Václav Havlíček vyjádřil naději, že se na ní objeví i více žen, které nyní činí asi dvě procenta studentů elektrotechnické fakulty. Jeho naději potvrdila i bývalá ministryně informatiky Dana Bérová, která vystudovala informatiku na elektrotechnické fakultě. „Považovala jsem ty dráty, za nutné zlo k tomu, abych mohla studovat,“ uvedla Bérová. Nová fakulta se totiž nebude zabývat hardwarem, ale softwarovým inženýrstvím. „Vznik fakulty přinese zkvalitnění výuky nejen samotné informatiky, ale také pro elektrotechnickou fakultu,“ řekla Bérová. Výukový program je široký a odpovídá skladbě výuky předních technických univerzit ve světě.

Podpora z grantů

Nově založená fakulta vznikla také díky finanční podpoře z Evropské unie. Peníze byly přiděleny na základě žádosti z ČVUT z programu Praha Adaptabilita, a to ve výši necelých deseti milionů korun. Protože roční rozpočet ČVUT činí něco přes tři miliardy korun, z nichž škola dostává jen 1.2 miliardy, lze předpokládat, že i nová fakulta bude pro finance školy přínosem. Ostatně její vznik podpořily všechny velké podniky v České republice. V prvním roce může na fakultě studovat až 500 studentů, po naplnění ročníků se počítá s asi třemi tisíci studentů.