Kotrmelec, míčové hry, běhání, skákání... Jak snadno tyto úkony zní. Budete se ale divit, kolik dnešních dětí má problém je předvést.

Důvod? Mimo jiné hlavně to, že spousta dětí bojuje s nadváhou, nebo se stydí za svou nešikovnost a bojí se, že se jim ostatní budou smát. A tak raději necvičí vůbec, shodují se odborníci. Ano, podle výsledku různých studií nedostatkem pohybové aktivity trpí zhruba osmdesát procent českých dětí! A to je hrozivá statistika.

Důležité je sportovat s nadšením

Naučit základům sportování se právě snaží projekt Děti na startu, který je zaměřený na všeobecnou pohybovou přípravu dětí ve věku od 4 do 9 let. „Tím, že u dětí zdokonalujeme obratnost a pohybovou abecedu, jsou koordinovanější i pády a děti hned tak něco nerozhodí. Tak se předchází i úrazům,“ vysvětluje Renáta Javůrková, která vede Děti na startu v Praze 4.

Podstatou tohoto celorepublikového projektu, jehož realizátorem je Český svaz aerobiku a fitness – FISAF, a který zaštiťuje Ministerstvo školství a podpořilo ho i hlavní město Praha, je dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů.

„Naším cílem je umožnit sportovat všem dětem bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu či národnost. Vedle sebe cvičí více i méně pohybově nadané děti, štíhlé, s nadváhou... Důležité je, že cvičí s nadšením,“ říká koordinátorka projektu Jitka Literová.

Lekce jsou pestré a zábavné

Na jedné lekci jsme se byly s fotografkou podívat. V zbraslavském Pexesu, který je rovněž podporován hlavním městem Prahou. Děti na startu tu vede trojnásobná mistryně Evropy a mistryně světa ve sportovním aerobiku Radka Hanáková.

„Dobrý den, dobrý den, dneska máme krásný den....,“ předříkávají děti společně s lektorkou. Básnička není jen uvítací, během ní se totiž všichni rozcvičí. Několikrát se ukloní, protřepou ruce, rozhýbou nohy...

„Důležité je, že hodiny nejsou zaměřeny pouze na jednu aktivitu, projekt si zakládá na tom, aby lekce byly vždy pestré a zábavné. Proto se dětem pohybová aktivita po patnácti minutách mění,“ upozorňuje Radka Hanáková a dodává: „Po rozcvičení děláme gymnastiku, pak atletiku, míčové hry a cvičení na hudbu. Nebo to různě prostřídávám. Na závěr se protáhneme, uděláme kompenzační cvičení, rozloučíme se a všichni dostanou do notýsku nějakou nálepku.“

Co všechno se děti naučí?

1Je vidět, že v Pexesu děti cvičení opravdu baví. Se zájmem předvádí různá zvířata - při tom prostřídají spoustu poloh a pozic, nadšeně zdolávají překážkovou dráhu a vyloženě zábavou je pro ně okamžik, kdy mají kolem pasu roztočit obruč.

Co všechno se malí cvičenci tady naučí? „Záleží na tom, jak jsou děti staré. Já mám děti od čtyř do šesti let. A to se naučí kotoul s dopomocí, poté bez dopomoci, nácvik na kotoul vzad, nácvik na stojku," vypočítává Radka Hankáková a pokračuje: „Na žebřinách se naučí nebát se výšky, nebát se být hlavou dolu. Při míčových hrách zvládnou manipulace s míčem různých velikostí, hod jednou rukou, obouruč, sestřelování cíle, hod do dálky, přičemž dbáme, aby to bylo technicky správně. Základní kroky aerobiku - zkoordinují tak ruce - nohy...“

Děti na startu se rozrůstají

Pilotní kurzy Dětí na startu probíhaly před čtyřmi lety v Železném Brodě a v Semilech. Postupně se přidávala i jiná města. Ještě před dvěma lety se v našem hlavním městě cvičilo jen v Praze 4, ve Fitku Braník. Dnes Děti na startu najdeme také v páté, šesté, sedmé, osmé, deváté, desáté, jedenácté a čtrnácté městské části.

„O Děti na startu je opravdu zájem. Já mám kurz zaplněný (na jednoho trenéra se doporučuje 8 dětí – pozn. red.), od nového semestru začaly v Pexesu další 2 hodiny jiné lektorky,“ pochvaluje si Radka Hanáková.

Podle ní je dobře, že rodiče pro své děti volí všeobecnou sportovní průpravu. Specializaci v tak raném věku totiž mistryně světa ve sportovním aerobiku absolutně nedoporučuje.

Pozor na rané specializace. Můžou dítěti ublížit

I další odborníci přes sport a zdravý životní styl varují, že příliš brzké zaměření třeba na tenis, gymnastiku, atletiku, fotbal či golf může dětem být spíš na škodu než k užitku. I když sportem tráví hodně času, chybí jim pak všestranný sportovní základ. Neumějí třeba udělat kotoul nebo hodit a chytit míč, nevědí jak upadnout a neublížit si.

„Všeobecná sportovní průprava je lepší v tom, že si dítě zažije víc pohybových vzorců a zjistí, na který sport je šikovné a který by ho bavil, což je důležité. Navíc obecný pohybový základ později využije pro všechny sporty,“ tvrdí Radka Hanáková

Běhat venku, dovádět na prolézačkách

Spodní věková hranice je pro specifikovaný sport podle Radky Hanákové šest let. „Ale s tím, že by rodiče měli navštívit alespoň jeden trénink, aby zjistili, jestli jsou lekce v linii všeobecného sportu. Protože i když dítě v šesti přihlásíte třeba na míčové hry, tak by tam ta všeobecná stránka měla být minimálně z padesáti procent zastoupená,“ upozorňuje.

Jaký je tedy vhodný pohyb pro děti před šestým rokem? „Jednoznačně běhání venku, dovádění na prolézačkách, Sokol a v neposlední řadě Děti na startu,“ uzavírá lektorka.