Více než 5 000 živočišných druhů stojí v současnosti na pokraji globálního vyhubení. A právě proto, aby si lidstvo tento smutný fakt uvědomovalo, byl v roce 1979 poprvé vyhlášen 3. březen jako Světový den divoké přírody. V tento den totiž vstoupila v platnost Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Díky podpisu 180 zemí se 5 000 druhů zvířat a na 29 000 druhů rostlin dočkalo ochrany před hrozbou vyhubení. Naše republika se k mezinárodní ochraně divoké přírody připojila v roce 1992. Ani tak ale není situace nijak růžová.

Nejvíc trpí ptáci

Na území ČR je v současnosti asi 80 tisíc živočišných a rostlinných druhů. Třetina z nich je hodnocena jako ohrožená. Vyhynuly některé druhy orchidejí, různé druhy plevelů. Vyhubení také hrozí více než 50 % druhů obojživelníků a plazů. Kriticky ubývá hmyzu.

V ČR hnízdí asi 200 druhů ptáků, desítky přes naše území migrují nebo zde zimují. Na úrovni Evropy je ohroženo 37 % druhů ptáků, někde jde o dramatická čísla - koroptev polní úbytek 82 %, čejka chocholatá 91 %, některé druhy téměř zmizely (koliha velká, mandelík hajní).

Trendy poklesu je možné sledovat i u druhů dříve běžných (skřivan polní). Ptáci zemědělské krajiny a druhy vázané na mokřady patří mezi nejrychleji mizící druhy. Mizí ale i savci.

Přijďte do zookoutku

Na kritickou situaci upozorňují i Lesy hlavního města Prahy, které zvou návštěvníky do svého zookoutku v Malé Chuchli, kde první březnovou sobotu odborníci představí nejen ohrožené druhy ptáků a savců, ale vysvětlí také, proč jsou tyto druhy na pokraji vyhynutí. Seznámíte se i s důmyslností lidí, kteří tato zvířata pašují a prodávají pro výrobu léčiv nebo pro módní průmysl.