Bretaň je pro Čechy lákavá svými keltskými kořeny, ke kterým se také rádi hlásíme, i exotická bouřlivým oceánem a ošlehanými menhiry. Tohle není žádná „la belle France“, ale drsná zem, která láká milovníky artušovských legend - právě tady je totiž mýtický les Broceliande, spjatý s kouzelníkem Merlinem, Bretaň láká i milovníky dobrého jídla a pití.

Cidre není cider

Nejen francouzská, ale i bretaňská kuchyně je vyhlášená. Je proslulá mořskými plody, jako jsou vařené škeble či ústřice, typické je ale duo galette a crepe. Crepe se podobá naší sladké palačince, galette je zase slaná placka z pohanky. Obojí symbolizuje rustikální ráz bretaňské kuchyně.

Crepe a galette je nutné zapít kvašeným jablečným moštem zvaným cidre – neplést s britským nápojem zvaným cider, ten víc připomíná pivo, cidre zase víno. Klasickými bretaňskými nápoji bývalo i pivo (cervoise) a medovina, která má několik názvů, např. hydromel, dourvel nebo nejčastěji souchenn. A zapomenout nesmíme ani na v Bretani pěstované artyčoky. Ty prý pomáhají chránit játra právě před alkoholem.

Bretaň po našem

No a zažít Bretaň v Praze umožní malá pražská verze svátku Bretaně - Moře v komoře, konaná už tradičně na palubě Lodi Tajemství. Na návštěvníky letos čekají hned čtyři kapely, palačinky a cidre – prostě hudba, tanec, zpěv a dobré jídlo a pití. Bretaň v kostce. A místo moře Vltava.