Evropský týden mobility je iniciativou Evropské komise a organizuje se v desítkách evropských měst. Termín je každý rok stejný a cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility. Zkrátka ukázat, jak se po městě pohybovat rychle a zároveň chytře.

Téma pro rok 2019

Tentokrát bude kampaň zaměřená na bezpečnou chůzi a jízdu na kole. Zjistíte, jaké výhody může mít pro naše zdraví, životní prostředí a v neposlední řadě na naše finance. Chůze je totiž naprosto zdarma a je to navíc nejpřirozenější druh pohybu.

Aktivní způsoby dopravy samozřejmě neobsahují emise a hlavně pomáhají udržovat zdraví v dobré kondici. Chcete důkazy? Dle výzkumů například 25 minut svižné chůze denně vám může přidat do vašeho života až sedm let. A to není zrovna málo.

Navíc města, která propagují pěší a cyklistickou dopravu nad soukromými vozidly, jsou přitažlivější, krásnější, nemají takové přetížení a mají s tím spojenou vyšší kvalitu života.

Jak v Praze?

Celou řadu akcí a doprovodných aktivit si budete moci vyzkoušet na různých místech našeho hlavního města po celý týden. Určitě si zapamatujte Den bez aut v sobotu 21. září, který se letos koná na Mariánském náměstí, ve Kbelích, v Dolních Měcholupech a v Újezdě u Průhonic.

V programu najdete také promítání filmů, Čtení ve vlaku, besedu o mikromobilitě, kurz Jak projet pražským centrem na kole? nebo Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty a mnoho dalšího.

 

Program a podrobné informace najdete na www.etm.praha.eu