Festival, který se letos uskuteční již pošesté, pořádají Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, České vysoké učení technické v Praze, Akademie věd České republiky, Národní technická knihovna a Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy. Navštívit bude možno na 80 expozic s experimenty, které si pro návštěvníky připraví pražské vysoké školy, ústavy akademie věd i velké firmy jako Unipetrol nebo Valeo.

Se svou expozicí se pochlubí i Národní technická knihovna, Národní technické muzeum, Kriminalistický ústav, chemická jednotka hasičů, městská policie a další. Těšit se můžete na elektrická auta i motorky, které si budete moci vyzkoušet. Novinkou pro rok 2018 je rozšíření Festivalu vědy až do Technické ulice směrem k Národní technické knihovně.

Co bude k vidění?

Astronomický ústav Akademie věd si připraví dalekohledy s filtrem, kterými se zájemci mohou podívat na Slunce, či vysvětlí, jak funguje Evropská kosmická agentura. Fyzikové zase názorně předvedou, jak vypadají dráhy protonů, částic alfa, elektronů a mionů, či jak fungují moderní detektory a systémy na zpracování dat na urychlovači LHC a observatořích Pierra Augera a CTA.

Ústav dějin umění AV interaktivní formou ukáže, co to jsou tzv. newprinty, anebo jak se vyvolávají fotografie klasickým mokrým procesem.

Tohle doma nezkoušejte

Ústav chemických procesů AV ČR přiblíží, jak se zpracovávají odpadní materiály mikrobiálního, rostlinného a živočišného původu za účelem získání potravin, doplňků stravy, krmiv, hnojiv či stimulátorů růstu hospodářských plodin, a předvede, že kuchyně se může stát chemickou laboratoří! K vidění budou světelné a barevné efekty potravin a chemické experimenty s potravinami si zájemci také sami vyzkouší. Během show návštěvníci uvidí, co všechno se dá spálit v kyslíku, jak hoří bílý fosfor, či hořčík hořící v oxidu uhličitém... ale tohle sami raději nezkoušejte!

Chemická komunikace hmyzu

Návštěvníci rovněž budou svědky toho, jak společenský hmyz, konkrétně termiti, využívá svých schopností chemické komunikace ke značení cest za potravou a zpět do rodné kolonie. Chemická komunikace je totiž nejstarší podobou dorozumívání mezi organismy – používají ji i jednobuněčné organismy žijící ve vodním prostředí. Na souši jí dominují malé, vzduchem se šířící molekuly – feromony, které příjemci vnímají s pomocí čichu. A v rámci hmyzu je to především hmyz společenský, který dokonale ovládl využití feromonů pro složitou komunikaci uvnitř (a nejen uvnitř) svých hnízd.

Něco pro sportovce

Česká televize na letošním Festivalu vědy přiblíží populární technologii „elektronické tužky“. Tento speciální software byl vyvinut pro rozbor herních situací ve sportovních přenosech v roce 2002 a od té doby už prošel mnoha vylepšeními. Znají ho diváci řady sportů – od fotbalu a hokeje, přes americký fotbal až po šachy.

S městskou policií si pak mladí návštěvníci  mohou vyzkoušet "řidičák nanečisto“, simulaci dopravních situací, jízdu na dopravním hřišti, projdou "řidičskou zkouškou" a obdrží i „řidičský průkaz“.

 

www.festival-vedy.cz