Poznejte zákulisí slavných lahůdkářství a restaurací, zjistěte, kde a co jedly filmové hvězdy anebo proč byl "Šroubek" známý po celé Evropě...

Nejslavnější chlebíčky

Komentovaná procházka po kulinářských dějinách prvorepublikové Prahy povede i kolem bývalého lahůdkářství pana Lipperta, které bývalo v pasáži Černá růže už od roku 1892. Lippertovy chlebíčky a další delikatesy byly tak skvělé, že je lahůdkářství dodávalo i na císařský dvůr. A později se stalo filiálkou vyhlášené firmy Julius Meinl.  

Lahůdkářství, kde se na skleničku šampusu stavovala i Lída Baarová, přežilo i stěhování – do dnešní pasáže Broadway, výborně prosperovalo také během války. Po válce přišlo vyvlastnění a znárodnění…

Grandhotel Evropa

Další zastávkou bude Šroubkův hotel, později Grandhotel Evropa, klenot české secese, postavený v letech 1903 až 1905. Hotel je kromě kuchyně proslavený i kulturními konotacemi. Ve zdejším Zrcadlovém sále se totiž v roce 1912 konalo jediné autorské čtení Franze Kafky v Praze.

V roce 1932 se před hotelem shromáždil tisícihlavý dav, aby pozdravil zde ubytovaného Čechoameričana Antonína Čermáka, starostu Chicaga. A ještě o sedm let později v hotelu bydlel Angličan Nicholas Winton, který zde přesvědčoval židovské rodiče, ať s ním pošlou své děti do Británie…

Nejen o tom, jak se prolínaly kulinární a kulturní dějiny první republiky, bude procházka s Pražskou informační službou.