V době hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.

Kořeny tradice hanami sahají do 8. století, kdy šlechtické rody oslavovaly původně jako pravé květy jara květy japonské švestky ume. Později se jarní královnou stala třešeň sakura a okázalé slavnosti květů byly každoročně pořádány v zahradách Císařského paláce v Kjótu. Kromě posezení pod rozkvetlými stromy k nim neodmyslitelně patřila také hudba a poezie. Tradice se postupně rozšířila po celé zemi a na rozkvět sakur a s tím spojený příchod jara těší všichni obyvatelé Japonska. Popularita tohoto svátku má ale i svou stinnou stránku. V Japonsku jsou některé zahrady natolik populární, že se v období svátku hanami jen těžko hledá místo k posezení.

Přesné datum konání slavnosti není stanoveno a je pohyblivé především podle počasí. Obecný termín je na konci března a začátku dubna, tedy v době, kdy většinou sakury rozkvétají v hlavním městě Tokiu.

Pro slavnost na pražském Výstavišti bude připraven i catering s japonskými pokrmy, svátek je však typický tím, že si lidé přinesou své občerstvení.