Císař Karel IV. za doprovodu své choti Elišky Přemyslovny převeze císařské korunovační klenoty z chrámu svatého Víta na Pražském hradě až do klenotnice na hradě Karlštejn. Jeho průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císaře i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.

Připomínají tradici

Královský průvod navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do 15. století. Karel IV. uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. Právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem průvodu, při němž lidé slaví návštěvu svého císaře v obcích.

Jak rychle pojedou ženy? 

Součástí průvodu je i závod s podtitulem „závod mužských spřežení“. Utkají se v něm družstva z několika obcí. V co nejkratším čase musí muži ze soutěžících obcí přetlačit od startu do cíle vůz naložený nejméně pěti ženami. Vyhrává vůz, který nejen že dosáhne cíle co nejrychleji, ale oslní originální výzdobou i krásou žen. Závod Ženy na voze proběhne během nedělního odpoledne na louce v Karlštejně.

 Letošní program slibuje několik novinek.

V neděli 3. června na louce v obci Karlštejn je připravena celodenní zábava včetně soutěží již od 10 hodin dopoledne až do příjezdu samotného císaře v nedělním podvečeru. Letos poprvé se mohou malí bojovníci vyučit v šermířském umění a stát se královniným rytířem. Škola probíhá v neděli 3. června od 10:00 na louce v obci Karlštejn a je zcela zdarma. Nejkrásnější princ a princezna v říši budou zvoleni v rámci celodenního programu v neděli, 3. června. Kostýmy s sebou!

Přidejte se k císaři!

Kdo nemá kostým vlastní, může si jej zapůjčit u organizátorů za 300 Kč na celý víkend! Lze vyzvednout mezi 10:00 – 12:00 a 13:00 – 16:30 v pátek 1. června na obecním úřadě obce Karlštejn, vrátit v neděli večer tamtéž nebo v sobotu v Dobřichovicích. Požadavky o výpůjčku kostýmů zasílejte nejpozději do 29. května na adresu katerina.slavikova@divadlock.cz. Pro všechny, kdo si přinesou kostým vlastní nebo si jej zapůjčí, nabízí organizátoři možnost převezení civilního oblečení i možnost stanování v Dobřichovicích.

Více informací: www.kralovskypruvod.eu