Moravská zemská knihovna a pražská Národní knihovna stojí za projektem Knihy proti viru. „Papírové“ tituly vám sice domů nepůjčí, ale se spřátelenými institucemi zpřístupňují množství elektronických zdrojů, které lze zdarma číst, sledovat, nebo poslouchat online či na svých čtečkách a mobilních zařízeních. Pod hashtagem #Knihovnyprotiviru najdete portál, kde se soustřeďuje to nejlepší, co knihovny nabízejí navzdory koronavirové epidemii.

Nabídka fondů

Zajímavý pro domácí četbu či studium je portál Knihovny.cz. Ten poskytuje náhled do fondů českých knihoven a zahraničních zdrojů. K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty. Velkou část tvoří právě volně dostupné elektronické zdroje.

Klasika i moderna v Městské knihovně

Asi většina nadšených čtenářů zná e-knihy zdarma na stránkách pražské Městské knihovny, kde je k dispozici rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih. Obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byla poskytnuta autory. Číst tak lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Studujte s Krameriem

Nově své digitalizované fondy (nejen) pro studenty VŠ otevřely Národní knihovna a Moravská zemská knihovna. Tyto instituce dočasně zpřístupňují téměř 59 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven na místních počítačích. Díky Dilii, Ochranné organizaci autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů, je nyní po omezenou dobu možno tyto texty studovat také z domova. Najdete je na stránkách aplikace Kramerius.