Koncerty, divadla, výstavy, autorská čtení ale i vzdělávací program nebo prezentace neziskových organizací. To vše nabízí ve státní svátek, který připomíná dva důležité dny 17. 11. roku 1939 a 1989, akce nazvaná  Korzo Národní. Heslem je “Díky, že můžem”, tedy poděkování za život ve svobodné společnosti.

"Děkujeme těm, kteří se o naši svobodu zasloužili, i těm, kteří s ní dnes umí naložit zejména ve prospěch ostatních," říká Martin Pikous, jeden z organizátorů. “Je to to nejzákladnější, s čím si 17. listopad spojujeme. Revoluci ani totalitu jsme nezažili, uvědomujeme si ale, jaké možnosti nám přináší život ve svobodné společnosti," dodává student.

Z Albertova na Národní

Program Korza začíná ve 13:00 po projevech studentů a akademiků na Albertově, kde po celý den probíhá také již tradiční Uctění památky 17. listopadu. Centrem akce je ale právě Národní třída, kde na několika pódiích vystoupí hudebníci jako Kieslowski, +-0, Acute Dose, Jiří Schmitzer, Buty, Klara & The Pops nebo také např. frontman skupiny Please the Trees Václav Havelka se svým synem a sborem seniorů Elpida.

Hudební program připravují studenti ve spolupráci s klubem Rock Café, který sám vznikl krátce po revoluci jako spontánní reakce hudebníků a umělců z bývalého disentu na nově vzniklou svobodu na hudební scéně. Po desáté hodině večer se pak program z Národní přesune právě do tohoto klubu, kde bude pokračovat koncerty až do ranních hodin. 

Čtení v Obýváku

Na Náměstí Václava Havla také znovu ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vznikne tzv. Obývák Václava Havla. V prostoru nabízejícím příjemné posezení se budou střídat významné osobnosti a předčítat zde přímo z Havlových nebo svých děl. Pozvání letos přijali Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Martin C. Putna, Monika MacDonagh-Pajerová a další.

Pro děti pohádky

I ti nejmladší si přijdou na své. Je pro ně připravena třeba pohádka od Malého divadélka Praha a loutková dílna. Dále třeba Eva Josefíková přečte ze své oblíbené dětské knížky. Dětem se určitě zalíbí i ilustrátoři, básníci nebo chůdaři v ulici. A spolu s rodiči mohou děti absolvovat pouliční výstavu Události listopadové a dozvědět se něco o naší historii.

Partnerem akce, která se letos koná již počtvrté, je také hlavní město Praha.