Na výstavu o Krtečkovi jsem se jela s dcerou také podívat. A v duchu jsem si říkala: „Doufám, že to bude stát za to.“ Stálo!

Jak Miler ke Krtečkovi přišel

Krteček a příběhy o něm baví generace dětí rovných šedesát let. A to díky výtvarníkovi, animátorovi a režisérovi Zdeňku Milerovi (1921 – 2011), kterého k jeho vytvoření inspirovala krtčí hromádka.

Dostal jsem námět: vysvětlit dětem, jak se vyrábí plátno. A k tomu jsem potřeboval figurku, která by se dětem líbila a které by věřily. Snad dva měsíce jsem koukal z okna a přemýšlel,“ popisoval před lety autor postavičky a dodal: „Jednoho dne jsem se šel projít do lesa a na louku, najednou zakopnu, prásk ho a ležím. Vedle mě krtina a mně svitlo: Sláva! Letěl jsem domů a vyndal Brehmův život zvířat.“

Namalovat krtka tak, jak ho známe, prý trvalo Zdeňku Milerovi dva roky. A jeho kresba proměnila čeré zvířátko v miláčka dětí.

Káťo, nenech se znervóznět

O Krtečkovi vznikla celá série animovaných filmů. Tím prvním je "Jak Krtek ke kalhotkám přišel". Příběh si získal srdce malých i velkých diváků. Krátce na to vznikly další díly. A knihy. Některé dokonce Zdeněk Miler vytvořil se svou dcerou – Kateřinou Milerovou.

A právě originální ilustrace ze společného tvoření mimo jiné také uvidíte na Chvalském zámku. Jsou zde vystavené i některé dopisy, které Zdeněk Miler Kateřině psal.

„Káťo, posílám ti skici k ilustracím, celkem 9 stran... Zároveň posílám knížku exotických rostlin, kde jsem ti dal záložky květin, které jsem udělal do ilustrací. (Abys viděla, jak vypadají ve skutečnosti). Dělej klidně, nenech se znervoznět, oni se nezblázní... Moc Tě zdravím, Tvůj táta,“ dočtete se například v jednom vzkazu, u kterého nechybí obrázek Krtečka stojícího na hromádce hlíny uprostřed rozkvetlé louky.

V 1. patře výstava, ve sklepení herna

V 1. patře zámku jsou ve vitrínách vystaveny i zachované originály pomalovaných ultrafánů, což jsou čiré fólie, které se v kresleném filmu používají na zhotovení kreseb jednotlivých pohybových fází animace. Další místnosti pak dominuje pracovní stůl Zdeňka Milera, shlédnout zde můžete i dokument o tomto umělci.

Ta pravá zábava na děti však čeká ve sklepení zámku. Proměnilo se totiž v interaktivní hernu. Tady je mezi panely ve tvaru otevřené knihy s replikami ilustrací pro děti (Krteček či Kuba Kubikula) připravená celá řada úkolů v podobě hádanek, skládaček, puzzlí, kostek, bludiště ... A nejen to. Dokonce tu na děti osobně dohlíží jeden velký plyšový krtek. A ochotně se se všemi fotí, nechá se objímat, od některých nejmenších návštěvníků i pusinkovat...

Za splněné úkoly si děti dávají do katalogu, který dostanete na recepci, razítka. A získat všechny, to je panečku motivace!

Dostanu razítko?

„Co když to neuhádnu? Dostanu razítko?“ ptá se malá copatá holčička u úkolu, který ji ukládá, aby na dvou na pohled stejných obrázcích našla šest rozdílů. „To víš, že jo,“ utěšuje ji maminka.

U některých zadání se trochu zapotí i rodiče. „Příběh o Krtečkovi a jeho kalhotkách znáš. Seřaď správně obrázky, jak si Krteček udělal kalhotky. Povede se ti to?“ Jak to v té pohádce bylo? Ptá se většina rodičů a snaží se seřadit čtverce s jednotlivými obrázky.

„Nejdřív si kalhotky přál. Pak šel za myškou... čáp len rozlámal, ježek učesal...,“ předříkává si maminka pětiletého Štěpánka. „Všechny díly Krtečka známe skoro nazpaměť. A syn je opravdu miluje!“ říká mi sympatická paní, jejíž Štěpánek se v plnění úkolů stal parťákem mojí dcery.

To nejlepší na konec

Postavit Krtečkovu raketu je pro děti celkem hračka. Zato bludiště... Projít ho tak, aby se malá postavička dostala na druhý konec, už jim dá trochu zabrat. A když se jim to podaří, radostně vyhrknou: „Sláva, dokázali jsme to!“

Teď ještě spočítat, kolik je na jednom obrázku housenek a z devíti kresbiček najít dvě úplně stejné a všech sedmnáct úkolů máme splněno. „To už je všechno?“ Ptají se trochu zklamaně po hodině a půl děti. Ještě ne. To nejlepší přece na konec.

Třešinka na dortu čeká v zámecké kočárovně, ze které se po dobu trvání výstavy stalo Krtkovo kino. Tady jsme s dcerou na promítání strávily další skoro dvě hodiny. Krteček je prostě NEJ!