Maker podle organizátorů není jen obyčejný kutil, ale je to vizionář, inovátor, vynálezce, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly, tráví čas nápady v DIY dílnách, hackerspaces, makerspacech, fablabech. Je to třeba i zahrádkář, který experimentuje se senzory pro automatizaci zavlažovaní, hydroponii nebo akvaponiku.

Kutilové, spojte se

Že pořád nevíte, o čem je řeč? Přijďte se podívat na Výstaviště. Česká republika je svým kutilstvím vyhlášená, a proto sem přichází i fenomén Maker Faire, který představí české kutily alias makery celému světu.

„Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se makeři sdružují. Jsou to takové veřejné knihovny materiálů a nástrojů, kde se každý může naučit různé dovednosti, inspirovat se na workshopech, vyzkoušet nové věci a potkat lidi s podobnými zájmy,” říká ředitelka festivalu Denisa Kera.

Půjde vlastně o jakousi obří dílnu, která nabídne na 150 projektů k vidění a vyzkoušení, přes 20 tvořivých workshopů pro děti a dospělé, 4 hackathony a mnoho dalšího.  

Kdo se například na festivalu představí?

  • Vzdělávací iniciativa IoT laboratoř ukáže mluvícího TJ bota, kterého lze programovat a učit se na něm práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Skupina PORG robotics, Robici a Robodoupě pak představí svoje soutěžící roboty, jak zvedají kečupy nebo hrají fotbal. BlocklyBOT zase učí děti programovat.
  • Elektrická DIY (udělej si sám) koloběžka, ale také eForce FEE Prague Formule s elektrickým pohonem, kterou vytvořili studenti ČVUT. Jezdit se bude na originálně navržené tříkolce pro dospělé i na historických vysokých kolech ze sbírek Národního technického muzea.
  • Nejrůznější příklady využití 3D tisku od nástrojů na čmárání v prostoru (3Dsimo), forenzních aplikací a modelů lidské lebky po brýle, pomůcky na kryptografii, projekty pro cosplay komunitu, speciální headsety, funkční modely ponorek a letadýlek, nano-satelit i figurky pro stolní hry.
  • Studentský kroužek při Gymnáziu ve Slaném bude spolu s návštěvníky akce střílet z největšího vzduchového kanónu na světě, a to až na vzdálenost 100 metrů!
  • Meteorologické balony, vzducholodě i nano-satelity všeho druhu, které připravily různé radiomaterské kroužky a skupiny z celé republiky.
  • Muzeum kutilství ukáže příklady kutilského umění z dob komunismu, k vidění budou ovšem i novodobé digitronky a další retrotechnologie z TESLA součástek.