Oslavy výročí republiky Lesy hl. m. Prahy zahájily už na jaře, kdy lesní pedagogové spolu s dětmi ze čtyř pražských základních škol vysadili celkem 1300 stromů – mladé lípy, duby, buky a jedle. Tyto sváteční dřeviny své místo našly v Běchovicích, Kunratickém lese, v oboře Hvězda a v lese Pod Krejcárkem.

Oblíbená hra

„Oslava“, která se chystá na třetí červnovou sobotu, bude trochu jiného rázu. Tentokrát půjde o speciální stopovačku. Jde o hru, která byla oblíbená už u našich předků. Však také dodnes nesmí chybět snad na žádném dětském táboře.

Her na stopování se dá vymyslet na mnoho způsobů. Tak například nejznámější je asi hledání pokladů, stopování osoby, či odhalení zločince na základě zanechaných stop.

Ze stop zvěře se dá vyčíst mnoho

Nejen pro děti je ale vzrušující třeba i stopování lesních tvorů. Většina naší zvěře má totiž skrytý způsob života, a tak se v přírodě mnohem častěji setkáváme s jejich různými stopami a značkami, které najdeme téměř všude – v blátě, v písku, či na břehu potůčku nebo rybníka, na krajích lesa. Jen se stačí kolem sebe pozorně rozhlížet.

Ze stop zvěře se dá vyčíst mnoho informací. Tak například z nich lze poznat, jestli zvíře bylo v běhu, klusu, cvalu či na úprku, nebo zda nebylo zraněné.

Po stopách našeho státu

S Lesy hlavního města Prahy si hru na stopaře užijí jak jednotlivci, tak i celé rodiny. A pro významné jubileum naší republiky bude hra trochu upravená. Vydáte se totiž po stopách našeho státu a jeho historii, přičemž tuto cestu vám zpestří celá řada zajímavých otázek, na které jsou mnohdy překvapivé odpovědi.

A co vzít s sebou? Nepotřebujete ani lupu, ani kompas. Jen své vědomosti a dobrou náladu. Jednu podmínku však organizátoři mají – aby alespoň jeden ze skupiny, která se na 100povačku vydá, uměl číst.