Zatímco předchozích sedm ročníků bylo primárně zaměřeno na vegetariánské, veganské a raw stravování, tentokrát půjde ještě o hlubší cíl. Osmý ročník má za úkol navíc důkladně informovat o udržitelném a soběstačném životním stylu a ohleduplném nakládání se zdroji naší planety. Festival chce prostě inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které si může každý v tomto ohledu snadno osvojit.

Bez pokladen, bez vstupného

Letošní změny poznáte hned při příchodu na festival. Už totiž nebudete platit vstupné.

Na akci je vstup volný, přispět můžete zakoupením bambusového příboru, jehož cena je rovných sto korun. Jde o opakovatelně použitelnou lžičkovidličku, díky níž se ušetří mnoho jednorázových příborů. Navíc vám po skončení festivalu zůstane.

Zero Waste nejen na akci

I v letošním roce festival pokračuje v cestě k takzvanému Nulovému odpadu – Zero Waste. Všichni prodejci tak budou používat kompostovatelné nádobí, zavázali se i k likvidaci bio odpadu. Koncepcí Zero Waste se organizátoři navíc drží i během příprav festivalu.

„Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání, a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a festival propagujeme zejména elektronickou cestou. Vizitky festivalu jsou vyrobeny z ručního papíru se zalisovanými semínky, ozvučení hlavního stanu bude napájeno energií, kterou si návštěvníci našlapou na kole,“ uvádí za organizátory akce Tereza Dlabalová.

Na festivalu se rovněž můžete dozvědět spoustu informací o třídění odpadu, o jednotlivých materiálech a jejich recyklaci.

Přednášky, workshopy, koncerty

Jaký bude program Vegefestu? Především plný přednášek a workshopů zaměřených na permakulturu (koncepce trvalé udržitelnosti), přírodní stavitelství, zdravé stravování nebo alternativní zdroje energie.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci hudby. V sobotu večer na festivalu vystoupí britská zpěvačka a skladatelka Nessi Gomes, jejíž výstřední a emotivní hlas odráží upřímný obraz jejího nitra, kde stíny a světlo, vyrovnanost a šílenství jdou ruku v ruce.

V neděli se pak představí multitalentovaný slovenský hudebník nazývající se MAOK, který o své hudbě říká: „Hudba je pro mě vyjádřením svobody a lásky. Vyjádřením úžasu z tvořivého okamžiku, kdy vzniká krása, která nás může uchvátit a zavést nás do barevného a neustále měnícího se světa naší Duše, anebo v nás může zastavit jakýkoliv pohyb a my se můžeme rozpustit v jediném bodě, v plnosti prázdna, které je zároveň zornicí našeho oka. Anebo nás může zavést do pulzující extáze planoucího Srdce, anebo nás může provést cestou tance a pohybu, kde splyneme se svým tělem v našich vnitřních rytmech. Anebo si jen tak příjemně pospíme...“

V neděli na Vyšehradě vás jeho hudba zavede do světů vnitřních i vesmírných.