Někdo by si mohl myslet, že hřbitov, který má ve svém názvu Malostranský, je na Malé Straně. Není tomu tak. Nachází se v Praze na Smíchově, u hranice Košíř a nedaleko rušné křižovatky Anděl. Původně byl založený jako morový - při epidemii v roce 1680 a sloužil jako hřbitov pro Malou Stranu.

Od té doby toto místo pro věčný odpočinek několikrát doslova povstalo z popela, před úplným zničením byl hřbitov pokaždé zachráněn.

Významné osobnosti

A tak tu dodnes najdete řadu pozoruhodných pomníků. Jsou tu například hroby českého malíře a archeologa Josefa Vojtěcha Hellicha, českého hudebního skladatele a pedagoga Václava Jana Křtitele Tomáška, architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dienzenhoferů, Antonína Mánesa nebo Františka Platzera.

Pohřbeni tu byli i rodiče Jana Nerudy. Právě Malostranský hřbitov se údajně stal inspirací pro jeho báseň Hřbitovní kvítí.

Mozartovi přátelé z Bertramky

Mezi významné osobnosti uložené na tomto pohřebišti patří i manželé Duškovi, mimo jiné majitelé známé usedlosti Bertramka a přátelé a hostitelé hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Právě za nimi se mimo jiné během nadcházející procházky zastavíte.

Josefína Dušková byla vynikající česká sopránová operní pěvkyně klasického období a Mozart pro ni složil několik pěveckých skladeb. Její manžel, František Xaver Dušek, byl český hudební skladatel a jeden z nejvýznamnějších cembalistů a klavíristů své doby. Duškovi do své vily, která se pyšnila i koncertní síní, zvali často své přátele a pořádali v ní hudební setkání se slavnými lidmi, včetně Mozarta.

Nenechte si tuto mimořádnou prohlídku po romantickém hřbitově, který je současně také krásnou galerií plastik, ujít!