Modely mašinek jsou stejně staré jako železnice sama. Vlastně starší, protože modely prvních lokomotiv vznikly ještě dříve, než byly vyrobeny lokomotivy opravdové.

První lokomotiva

První lokomotivu sestrojil v roce 1804 Angličan Richard Trevithick a než se odhodlal ke stavbě lokomotivy skutečné, postavil několik modelů různých velikostí. A stejně si počínali i ostatní, kteří konstruovali parní lokomotivy.

Železniční modelářství

Vláčky fascinovaly malé i velké už od svého vzniku. Není proto divu, že nejeden příznivec propadl touze mít kousek své vlastní železnice doma. A tak se zrodilo železniční modelářství.

Zpočátku se jednalo o hračky, které si mohli dopřát jen bohatí lidé. Každý model byl originálem, podobně jako skutečná lokomotiva. S rozvojem techniky a sériové výroby lokomotiv došlo i na sériovou výrobu mašinek - hraček. Byly to více či méně zdařilé makety skutečných strojů, poháněné nejrůznějším způsobem.

Různé pohony

Ty nejlevnější byly na klíček a jejich pohon obstarávalo zkrucované ocelové péro. Ty dražší byly poháněny miniaturním parním strojem.

Nejběžnějším pohonným systémem se poté stal elektromotor s převodovkou, přičemž elektrický proud byl přiváděn do kolejnic. Tento systém se ve většině udržel do současnosti.

Velikost „0“

V začátcích si výrobci z velikosti modelů hlavu nedělali. Zvolili měřítko, které jim výrobně vyhovovalo. A tak lokomotivy jedné firmy nemohly jezdit na kolejích druhé firmy a obráceně. Sběratelé byli odkázáni na jednoho výrobce.

Naštěstí se ale časem výrobní měřítka ustálila na několika velikostech. Velikost „0“ se hodí do větších prostor než do obývacího pokoje.

Modelové kluby

Modelářství je náročné hlavně na prostor, který zabírá kolejiště. Vznikla proto spolková činnost v klubech železničních modelářů. A klubové modelové kolejiště Nádraží Praha – Prosek velikosti "0" nabízí všem, kteří mají slabost pro vláčky, skvělý zážitek.