K těm moderním patří mimo jiné extrémní sedmdesátimetrová houpačka z Nizozemska nebo český katapult. Už historickou atrakci Matějské pouti na Výstavišti představuje horská dráha Cyklon (pravděpodobně z roku 1973) s výškou 13 metrů, délkou dráhy 440 metrů a dobou jízdy 2 minuty. Pro malé i velké návštěvníky je připraveno celkem 115 atrakcí. A samozřejmě nebudou chybět stánky s tradičními klobásami, cukrovou vatou, perníkovými srdci a dalším občerstvením.

I letos bude jeden den věnován zdravotně postiženým dětem a dětem z dětských domovů. 20. března budou mít na všechny atrakce vstup zdarma a budou moci navštívit i stálou expozici Mořský svět a bude pro ně připraven doprovodný zábavní program.

Z historie Matějské pouti

Původně se jednalo o poutní křížovou cestu s dvanácti kapličkami ke kostelíku sv. Matěje, která začínala poblíž nynější stanice metra Hradčanská (písemně je doložena z roku 1595 - archiv Národní knihovny). Okolí kostelíka postupně přestalo stačit, jak se měnil charakter pouti od náboženského k zábavnímu a zvyšoval počet účastníků. Boudy a doprovodné atrakce se stěhovaly do nižších úseků poutní cesty, poměrně dlouho vydržela pouť v Dejvicích (od roku 1926), než zde byly postaveny nové budovy ČVUT. Po roce 1960 se konala na různých místech - na Letné, na Břevnově a v Modřanech. A v roce 1963 našla sídlo v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Bubenči - nynější Výstaviště v Holešovicích. Zřejmě největší počet návštěvníků zaznamenala Matějská pouť v 90. letech 20. století, kdy se přiblížil jednomu milionu. Podle dostupných údajů se v posledních letech návštěvnost pohybuje kolem 700 tisíc.

Matějská pouť se stala slavnou, protože bývala první jarní poutí v Praze, oslavou svátku sv. Matěje 24. února. Dnes – a to určitě stojí za zmínku - se svatomatějská pouť v kostele sv. Matěje koná v odlišném termínu než Matějská na Výstavišti, a to vzhledem k přesunu svátku sv. Matěje podle českého liturgického kalendáře z 24. února na 14. května.