Irský večer je doprovodnou akcí letní týdenní školy Bernard’s Summer School 2017 zaměřené na irskou kulturu, která u nás letos probíhá už posedmnácté.

„Tuto akci každoročně navštěvuje více než stovka zájemců z Česka a z okolních států. Vedle vybroušení dovedností ve zvolené aktivitě si účastníci odnáší spoustu podnětů pro své další vzdělávání v oblasti irské tradiční kultury, spoustu zážitků a hodně nových sociálních vazeb,“ uvádí za pořadatele Václav Bernard a dodává: „Mnozí z účastníků jsou zde už poněkolikáté a hnacím motorem k další účasti je pro ně také atmosféra letní školy.“

Naučte se irské ceilí a setové tance

I vy můžete 23. srpna nahlédnout pod pokličku irských tanců a aktivně se do nich zapojit. Během večera totiž lektoři letní školy, mezi nimiž nebudou chybět ani ti, kteří projeli kus světa s irskými tanečními show jako je Riverdance, Rhythm of the Dance či Ragús, mimo jiné povedou taneční program včetně výuky.

„Zájemci se budou moct naučit například irské ceilí a setové tance,“ přibližuje Václav Bernard. Jde o tradiční společenské tance, které se liší stylem a technikou. Zatímco ceilí se tančí v nejrůznějších formacích složených ze dvou až šestnácti tanečníků, sety se tančí ve čtverylce – čtyřech párech uspořádaných do čtverce.

Uvidíte, jak se tančí sean nós

Účastníci Irského večera také budou moci shlédnout ochutnávku v podobě ukázky tradičního irského způsobu tance zvaného sean nós, který je aktuálně nejen v Irsku opět velmi populární.

„Protože této části irské kultury se zde stále nedostává tolik potřebné publicity a pozornosti, uvítáme zájem veřejnosti v podobě návštěvy tohoto večera, kde se setkají s irským tanečním uměním v té nejvyšší kvalitě za doprovodu neuvěřitelně dynamické a melodické tradiční irské hudby,“ uzavírá Václav Bernard.