Jak již napovídá název akce, ponese se v duchu dob minulých – prvorepublikových. A tak se přesunete o sto let zpět a alespoň na chvíli okusíte atmosféru doby, jejímž jedním z charakteristických rysů byla elegance.

Na slovíčko s herci z První republiky

Vyšehrad pro konání festivalu První republika nebyl zvolen náhodou. Jak uvádí organizátoři akce, jde o národní symbol, ke kterému se váže řada pověstí. Také zde po první světové válce vznikaly nové parky a oblast se postupně stala vyhledávaným místem k procházkám a výletům.

A víte, že Vyšehrad si vybrali i filmaři pro natáčení některých záběrů populárního televizního seriálu První republika? Jeho protagonisty dokonce na festivalu potkáte! Ve fotokoutku České televize, kde budou mimo jiné k vidění kostýmy seriálových postav, či dobové rekvizity. Autogramiádu zde bude mít i režisér seriálu Biser Arichteva.

Legionáři ukáží originální zbraně

Festival První republika návštěvníkům nabídne ale mnohem víc zábavy. Stanovišť totiž bude na Vyšehradě nespočet. Třeba se leccos dozvíte o historii nejen první republiky, ale i o spolku Vltavan a Sokolu, vyzkoušíte si krasopis, tlučení špačků, usednete do starého veterána, vymyslíte komiks či natočíte krátký příběh.

Svůj program tu bude mít i Československá obec legionářská, která si pro tento den připravila ukázku originální výzbroje a výstroje česko-slovenských legionářů z let 1914 – 1920. A co víc. Zbraně si můžete potěžkat a výstroj zkusit obléknout.

Protáhněte tělo

Milujete tanec? Pak rozhodně na festivalu nepropásněte možnost rozvlnit tělo v rytmu swingu. Prvorepubliková tančírna je v programu od 14:30 hodin a ještě jednou od 18: 30 hodin na Letní scéně, kde zároveň milá tanečnice ve svých minilekcích naučí rozličné krokové variace – prý opravdu každého.

Kousek od Letní scény se také budete moct trochu protáhnout při prvorepublikovém dovádění. Vyzkoušíte si například drápky, cvrnkání fazolí, skákání v pytli nebo přetahování na laně. Odvážnější jistě zkusí i slackline (balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy).

Večerní část programu festivalu bude patřit scénickému čtení a hudbě. V hodinových vystoupeních se představí například kapela The Tap Tap, Not perfect
, Support Lesbiens…

Zapište si do diářů: 15. září patří První republice!