Na celém světě je téměř 400 000 rostlin. Přičemž zhruba desetina z nich se už po dlouhé generace využívá jako přírodní medicína. Některé z nich jsou součástí botanického labyrintu, který je nyní k viděné v centru Prahy.

Dočasná krajina v městském prostoru

Autoři projektu - kolektiv Hanke spolu s architektem Jurášem Lasovským - výstavou chtějí upozornit nejen na samotné léčivé rostliny, ale i jejich roli v kontextu městského designu.

„Instalace je dočasnou krajinou v městském prostoru. Je to krajina z tisíce rostlin, které dohromady vytvářejí měkké zelené kontury, kontrastující s okolními budovami Národního divadla. Zásadně tak mění prostor náměstí a vytváří jakýsi les rostlin,“ popsal koncept Juráš Lasovský.

Zeleň je ukazatelem kvality

Podle architekta jsou rostliny pro město a život v něm důležité. A zájem o ně roste. Jak říká, zeleň je vnímána jako ukazatel kvality města a má často velký vliv na výběr lokality pro bydlení, práci i zábavu.

Výstava Victoria pragensis je součástí projektu Piazzetta 24/7, jehož cílem je postupně oživovat unikátní městský prostor na Národní třídě, za budovou Nové scény.

Výstava odkazuje na největší leknín na světě

A proč Victoria pragensis? Protože výstava má návštěvníkům připomenout objev největšího leknínu na světě - Victoria amazonica, který v roce 1801 nalezl český botanik Tadeáš Haenke, jeden z prvních, kdo vědecky popsal exotickou floru latinské Ameriky.

Instalaci si návštěvníci a kolemjdoucí můžou prohlédnout až do 3. srpna. Akce se koná ve spolupráci s Národním divadlem a za podpory Městské části Praha 1. Záštitu nad výstavou převzala Eliška Kaplický Fuchsová, zastupitelka hlavního města Prahy.