Celá staletí bývaly polévky převážně jídlem chudých. Ale také plnily roli léčebných prostředků především u rekonvalescentů. V současné hektické době může být dobrá kvalitní polévka skvělou volbou zdravého, teplého a rychlého jídla.

Je to navíc velmi variabilní pokrm, který lze připravit z jakýchkoliv surovin. Může být dietní i slavnostní, rychlá i složitá, zkrátka dle příležitosti, momentální potřeby, nálady a chuti.

Výběr z celého světa

Na smíchovské náplavce vás zahřejí nejen polévky z našich krajů jako je bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková nebo poctivé vývary, ale také polévky z celého světa.

„V nabídce najdete ruský boršč, mexické chipotle, malajskou laksu, francouzskou bouillabaisse, vietnamské pho, marockou hariru nebo stále více populární japonský ramen. Pro ty z vás, kteří příliš neholdují masu, bude připravený pestrý výběr zeleninových krémů a luštěninových polévek,“ sdělili k chystanému eventu organizátoři.

A pokud vám bude samotná polévka málo, přikusovat můžete křupavé rohlíčky, čerstvý domácí chléb a jiné druhy slaného pečiva. K pití přijde k duhu teplý cider, mošt, svařené víno a samozřejmě i točené pivo. Na konec si můžete vybrat sladkou dobrotu s lahodnou kávou.

Kuchařky bez domova

Lahodný pokrm vám na náplavce připraví také Kuchařky bez domova. Co si pod tím představit? Jsou to ženy, které skutečně nemají domov, ale rády vaří a o své umění se chtějí podělit s ostatními.

„Myšlenka kuchařek bez domova se zrodila s uvědoměním, že mnohé ženy v sociální tísni by se chtěly nějak přínosně zapojit do společnosti, ale je to kvůli hlubokému znevýhodnění často obtížné. Společnost Jako doma - o.p.s, která tyto příležitosti zaštiťuje, nabízí ženám bez domova možnost, aby veřejně prezentovaly své umění, a samy tím napomohly změně společenského vnímání bezdomovectví,“ dodali k akci její organizátoři s tím, že v podání těchto žen se můžete těšit na ukrajinský boršč, kukuřičnou polévku s kokosovým mlékem, koriandrem a citrónovou šťávou, nebo falešnou dršťkovou ze zdravé hlívy ústřičné.

Cílů tohoto projektu je hned několik. Upozornit na problematiku ženského bezdomovectví, zaměstnávání a podporu žen v sociální tísni. Propojovat lidi bez domova a s domem a tím bourat předsudky. Vařit dobré, zdravé, veganské a finančně dostupné jídlo pro širokou veřejnost. A v neposlední řadě zpracovávat přebytky ovoce a zeleniny, které by se jinak vyhodily. A to není zrovna málo, co myslíte?