Den Země každoročně připadá na 22. dubna, přičemž poprvé se oslavy uskutečnily v Americe roku 1970. Tehdy do ulic vyšly davy lidí, aby daly najevo své znepokojení se stále zhoršujícím se stavem životního prostředí. Cílem organizátorů bylo zvýšit energetickou účinnost, podpořit recyklování odpadků a hledat obnovitelné zdroje energie.

Akce měla velký ohlas a tak není divu, že se z ní v USA stala tradice. O dvacet let později se k Americe přidal i zbytek světa...

Lesy hl. m. Prahy: stanoviště na mnoha místech metropole

V Praze se ke Dni Země bude konat řada oslav. Zapojí se například i Lesy hlavního města Prahy, které si k této kampani pro širokou veřejnost připravily akcí hned několik. A to v různých částech metropole. Až do prvních květnových dnů můžete navštívit stanoviště s environmentálně zaměřeným programem lesních pedagogů například v parku Na Pankráci, v ekocentru Prales, na Kampě, v lesoparku Letňany a dalších místech.

Lesníci vás seznámí s přírodním bohatstvím naší planety, naučí vás znát stopy zvířat, seznámíte se také s tajuplným životem samotářských ježků. Chybět nebudou ani lesohrátky.

Obora Hvězda: velká akce hlavního města Prahy

V úterý 24. dubna se o ochraně přírody a krajiny dozvíte i v Oboře Hvězda. Před letohrádkem Hvězda budete mít mimo jiné k dispozici materiály k tématům udržitelné dopravy a energie, hospodaření s vodou, nakládání s odpady. Barevná velkoplošná mapa "Praha a odpady" vás pak seznámí s konkrétními sběrnými dvory a provozy na zpracování odpadů. A nejen děti se můžou těšit také na vědomostní soutěže, hry a další zábavné a vzdělávací prvky.

Hlavní město Praha podobný program pořádá ještě 26. 4. v Letenských sadech a 3. 5. v zahradě Kinských.

Pražské služby: Den otevřených dveří

Velký svátek znamená Den Země pro Pražské služby. Ty v rámci této akce každoročně pro veřejnost otevírají zdarma své brány. Tentokrát se Den otevřených dveří, který je určen především rodinám s dětmi, koná v sobotu 21. dubna.

V areálu Pod Šancemi bude vystavena nejmodernější technika, která se využívá ke svozu odpadu, úklidu a údržbě komunikací, návštěvníci si můžou prohlédnout i třídící linku nebo samotný sběrný dvůr. Chybět nebude ani doprovodný program, jenž slibuje spoustu muziky, či dětských her a zajímavých atrakcí.

Dolní Počernice: ukliďte park a okolí rybníka

Ti, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí, se můžou v pátek 20. dubna zapojit do úklidu kolem Počernického rybníka a parku, který v rámci Dne Země pořádá MČ Praha  - Dolní Počernice spolu se základní školou. Organizátoři doporučují obout si pevné boty a vzít si pracovní oděv, jednorázové rukavice a pytle na odpadky.

Toulcův dvůr: Den Země ve znamení vody

Každoročně se ke Dni Země hlásí i ekologické centrum Toulcův dvůr, které tento svátek pokaždé spojí s jiným tématem. Zatímco loni podtitul oslav zněl: I ti nejmenší mohou měnit svět, letošní Den Země se bude 20. dubna v Toulcově dvoře odehrávat ve znamení vody.

Na různých stanovištích se dozvíte, kde vodu hledat, jak moc je pro náš život důležitá, co všechno voda dokáže, a v neposlední řadě se přiučíte, jak o ni pečovat.